Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seria LOTTO Bydgostii, głód w CWZS Zawisza

Redakcja
Medaliści olimpijscy LOTTO-Bydgostii, od lewej: Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Robert Sycz, Magdalena Fularczyk-Kozłowska
Medaliści olimpijscy LOTTO-Bydgostii, od lewej: Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Robert Sycz, Magdalena Fularczyk-Kozłowska Tymon Markowski
Wioślarze LOTTO Bydgostii od czterech igrzysk wracają z medalami. Z kolei sportowcy Zawiszy czekają na medale od 24 lat. Kogo spełnią się marzenia?

Przez cztery lata ciężko harują na treningach, czasami nawet o ich medalach mistrzostw świata usłyszą tylko kibice w weekend lub przy okazji plebiscytów. Kiedy nadchodzą igrzyska olimpijskie mają „swoje pięć minut”. Na igrzyskach wszystkie dyscypliny są równe, a każdy medal dla kraju cenny. 20-osobowa reprezentacja Bydgoszczy na Rio jest jedną z najbardziej licznych w historii. Przed czterema laty w Londynie mieliśmy 23 przedstawicieli. W tym roku na 21 zawodników doliczając pierwszy raz w historii wioślarza Gopła Kruszwica Artura Mikołajczewskiego mamy tylko ośmiu debiutantów. Doświadczenie z poprzednich igrzysk na pewno będzie procentowało.

Poprzeczka wysoko

Prezes LOTTO Bydgostii Zygfryd Żurawski jest urodzonym optymistą. Jeszcze cztery lata temu zakładał, że zawodnicy trenujący przy ul. Żupy 4 zdobędą jeden medal olimpijski.
- W tym roku jestem przekonany, że osady, w których wiosłować będą zawodnicy LOTTO-Bydgostii wrócą z dwoma medalami - zapowiada już od dwóch lat.
Te wróżby nie są wyssane z palca. Od czterech igrzysk z rzędu klub reprezentuje coraz więcej olimpijczyków - w Sydney (2000) - startowało 3 zawodników - 1 złoty wywalczył Robert Sycz, w Atenach (2004) - 4 zawodników - 1 złoty Robert Sycz, w Pekinie (2008) - 5 zawodników - 1 srebrny Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys w osadzie, Londyn (2012) - 6 wioślarzy - 1 brązowy Magdalena Fularczyk, a do Rio de Janeiro poleciało 8, aż w sześciu osadach. Dwie osady przed rokiem zajęły 4. miejsce na mistrzostwach świata we Francji.
Głód medalu dotknął zawiszan, którzy od igrzysk w Barcelonie (1992) - srebro Macieja Freimuta w kajakarstwie, Macieja Onyszki w piłce nożnej i brąz Jacka Streicha w wioślarstwie, 24 lata czekają na kolejnego zawodnika CWZS na podium. Te marzenia zdaniem działaczy mogą spełnić sztangista Adrian Zieliński i tyczkarz Paweł Wojciechowski.

Czar par

Wśród naszych olimpijczyków są dwie sportowe pary. Partnerem życiowym Martyny Mikołajczak jest Dariusz Radosz (oboje są wioślarzami LOTTO Bydgostii), a Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik) - Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok) - oboje kajakarze, startuje w wyścigu K-1 1000 m.
Warto wiedzieć
Bohaterzy drugiego planu
Obok sportowców bohaterami są także ich trenerzy klubowi i w kadrze oraz przedstawiciele sztabu medycznego.
Wraz z naszą reprezentacją do Rio poleciało 4 bydgoskich trenerów, lekarz i mechanik-fizjoterapeuta.

Trenerzy kadry

JACEK LEWANDOWSKI - szkoleniowiec SL WKS Zawisza i selekcjoner polskich sprinterek
WIESŁAW CZAPIEWSKI - osobisty trener w klubie i kadrze tyczkarza Pawła Wojciechowskiego
MICHAŁ KOZŁOWSKI - trener grupy kobiet w LOTTO-Bydgostii i drugi kadry wioślarek odpowiedzialny za przygotowanie dwójki bez sterniczki (siostry Wierzbowskie)
JERZY ŚLIWIŃSKI - indywidualny trener w kadrze i klubie sztangistów Zawiszy, braci Adriana i Tomasza Zielińskich

Sztab wspomagający

ANDRZEJ RAKOWSKI - lekarz reprezentacji kajakarzy
TOMASZWIECZOREK - były kolarz Emdeku, obecnie mechanik i fizjoterapeuta reprezentacji Polskiego Związku Kolarskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!