OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Stephanie Mavunga była najskuteczniejszą zawodniczką BC Polkowice w meczu z ZVVZ USK Praga Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Koszykarki BC Polkowice sensacyjnie pokonały na wyjeździe niepokonany do tej pory ZVVZ USK Praga 83:80 (21:18, 23:18, 23:30, 18:11) w czwartej kolejce grupy A Euroligi. Kolejny świetny mecz rozegrała Stephanie Mavunga, która zdobyła 25 punktów i miała 17 zbiórek.

ZVVZ USK po trzech kolejkach jako jedyna drużyna grupy A mogła się poszczycić kompletem zwycięstw. Polkowice też miały dodatni dorobek, bo dwa zwycięstwa na koncie, ale w ostatniej kolejce przegrały we własnej hali z Virtusem Segafredo Bolonia.

BC Polkowice - ZVVZ USK Praga 19:21 po pierwszej kwarcie

Początek spotkania należał do faworyzowanej ekipy z Pragi, która szybko i łatwo wyszła na prowadzenie 5:0. Kolejne minuty były jednak już wyrównane i trwała wymiana ciosów. Po akcji za trzy punkty (2+1) Stephanie Mavungi zespół trenera Karola Kowalewskiego zbliżył się na 12:13, ale półtorej minuty później ZVVZ ponownie odskoczył na pięć oczek. Taka przewaga utrzymywała się niemal do samego końca pierwszej kwarty. Wtedy Artemis Spanou trafiła za trzy i mistrzynie Polski przegrywały tylko dwoma punktami (19:21).

Po wznowieniu gry Polkowice przez ponad dwie minuty nie potrafiły znaleźć sposobu na trafienie do kosza i zespół ZVVZ USK prowadzony przez słynną słowacka trenerkę Natalię Hejkovą odskoczył na 26:19. Sygnał do odrabiania strat dała Mavunga, która najpierw sama zdobyła punkty, a później zebrała ważną piłkę w obronie i po trafieniu Weroniki Gajdy było już tylko 25:26.

Kolejne fragmenty meczu były wyrównane, po kolejnej indywidualnej akcji Mavungi zrobił się remis (31:31), a chwilę później po trójce Zali Friskovec mistrzynie Polski wyszły na prowadzenie. Rywalki wyraźnie zaczęły się denerwować, popełniać błędy i BC odskoczył na 42:37.

Mistrzynie Polski roztrwoniły jedenastopunktową przewagę

Drugą połowę meczu zespół z Czech rozpoczął od trafienia Terezy Vyrolovy, ale kolejne punkty zdobył dopiero po trzech minutach. Polkowiczanki świetnie broniły, a w ataku nie do zatrzymania była Mavunga, którą wspomagała Spanou. Zespół trenera Kowalewskiego ten fragment spotkania wygrał 10:0 i odskoczył na 52:41.

Na trzy i pół minuty przed końcem trzeciej kwarty mistrzynie Polski prowadziły jeszcze 61:50, ale w tym momencie stanęły. Trener Kowalewski próbował coś zmienić prosząc o czas, ale przewaga jego zespołu topniała w szybkim tempie. Po dwóch skutecznych rzutach osobistych Valeriane Vukosavljevic ZVVZ wyszedł na prowadzenie 64:63, a za chwilę jeszcze trafiła Alussa Thomas.

Zespół trenera Kowalewskiego przebudził się na początku czwartej kwarty, a po trójce Spanou ponownie wyszedł na prowadzenie (72:71). Przez kolejne minuty oba zespoły nie potrafiły przeprowadzić skutecznej akcji i wynik nie ulegał zmianie, a później trwała wymiana cios za cios. Po dwóch skutecznych rzutach osobistych Mavungi na tablicy wyników był remis 78:78.

Udana końcówka spotkania w wykonaniu koszykarek BC Polkowice

Lepiej wojnę nerwów wytrzymały przyjezdne. Przy stanie 80:78 z dystansu trafiła Sasa Cado, a chwilę później po zbiórce w obronie Spanou kolejne dwa oczka dorzuciła Yvonne Turner. Do końca pozostawały 72 sekundy. Oba zespoły miały okazję powiększyć swoje konto, w ostatniej akcji jeszcze za trzy próbowała trafić Teja Oblak, ale wynik już się nie zmienił i sensacja stała się faktem.

Kolejny mecz w Eurolidze polkowiczanki, które po zwycięstwie w Pradze awansowały na pierwsze miejsce w grupie, rozegrają 7 grudnia. Rywalkami będą koszykarki Valencii, które, tak jak mistrzynie Polski, dotychczas wygrały trzy spotkania i poniosły jedną porażkę.