Większość przepisów ma obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia. W nowelizacji pozostają te regulacje Polskiego Ładu, które od początku były oceniane jednoznacznie pozytywnie - podwyżka kwoty wolnej od podatku oraz podniesienie drugiego progu podatkowego.

Co ulegnie zmianie
Rządzący po konsultacjach społecznych zdecydowali się zaprezentować taką nowelizację Polskiego Ładu, która nie będzie zawierała najgorzej przyjętych przez podatników zmian. Jeżeli Senat przyjmie projekt ustawy, to zostanie zlikwidowana ulga dla klasy średniej. Rząd zdecydował, że rozliczający się liniowo i na ryczałcie będą mogli zmienić formy opodatkowania, ale tylko na skalę podatkową. Będą mogli to zrobić do 2 maja 2023 roku, składając PIT za 2022 rok - w takim przypadku złożą zeznanie PIT-36.
Ryczałtowcy mogą zmienić formę jeszcze w tym roku
Ryczałtowcy będą mogli zmienić formy jeszcze w tym roku. Wówczas rozliczaliby się do końca czerwca ryczałtem, a w drugim półroczu według skali - decyzję muszą podjąć do 22 sierpnia. Przy takim wyborze ryczałtowcy złożą za 2022 rok dwa zeznania PIT-28 i PIT-36.
Obniżenie pierwszego progu podatkowego
Nowelizacja wprowadza obniżenie pierwszego progu podatkowego z 17% na 12%. W praktyce oznacza to, że w portfelach podatników pojawi się do 4,5 tys. złotych rocznie. Podatnicy osiągający dochód do 170 tysięcy złotych, już teraz mogą być pewni, że nie odczują negatywnych skutków zmian w porównaniu do pierwotnej wersji Polskiego Ładu.
Co zostanie
Podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł, które było dobrze odbierane przez podatników pozostanie w Polskim ładzie. Zmianie nie ulegnie także Podniesienie drugiego progu podatkowego do kwoty 120 tys. złotych.
