Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm: Burzliwe i całonocne posiedzenie komisji ws. ustawy dyscyplinującej sędziów. W piątek ustawa ma zostać przegłosowana

AIP
Przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka jest Marek Ast z PiS.
Przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka jest Marek Ast z PiS. fot. Adam Jankowski / Polska Press
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zagłosowała w piątek nad ranem za przyjęciem tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów. Przyjęto 22 poprawki Prawa i Sprawiedliwości, odrzucono niemal wszystkie zgłoszone przez opozycję. W piątek ustawa ma zostać przegłosowana przez Sejm. Zmiany ostro krytykują opozycja i sędziowie.

Prawie całą noc trwało posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Obradom towarzyszyły ogromne emocje i chaos - posłowie PiS prezentowali swoje poprawki bez treści, a jedynie ich jednostki redakcyjne. Poseł Jacek Ozdoba (Solidarna Polska) przekonywał, że poprawki "są nierozerwalne" oraz że ich pełną treść posłowie mają w drukach. W sumie przyjęto 20 poprawek autorstwa PiS.

Zgodnie z czwartkowymi zapowiedziami wicepremiera Jarosława Gowina, w projekcie zniesiono wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności w mediach społecznościowych, jeśli dotyczą one spraw publicznych. Wykreślono także zapis mówiący o tym, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".

Wprowadzono także obszerną preambułę, w której napisano o konieczności "poszanowania trójpodziału i równoważenia władz" oraz poszanowaniu "wartości demokratycznego państwa prawnego oraz niezależności i apolityczności sądów".

W projekcie pozostała odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości", za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów" oraz za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania".

14 członków komisji sprawiedliwości było za przyjęciem nowelizacji ustawy wraz z poprawkami, 10 było przeciw.

Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji.

O godz. 12.30 odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy, a o 15 głosowanie.

W czwartek rano opozycja mogła zatrzymać PiS ws. sądów, ale posłowie nie przyszli na głosowanie

Z powodu nieobecności sporej liczby posłów Prawa i Sprawiedliwości opozycja miała szansę na zablokowanie projektów zmian ustaw o sądach. Tyle tylko, że aż 32 posłów opozycji nie pojawiło się na głosowaniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Opozycja nie przyszła na ważne głosowanie, zaskakujące tłumaczenia posłów

Niemal pewne jest, że ustawę odrzuci Senat i tym samym o ok. miesiąc przedłuży jej procedowanie (ustawa wróci do Sejmu, a stamtąd na biurko prezydenta, który sygnalizował już, że ją podpisze).

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm: Burzliwe i całonocne posiedzenie komisji ws. ustawy dyscyplinującej sędziów. W piątek ustawa ma zostać przegłosowana - Portal i.pl