https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąsiedzi rosną w siłę

Hanna Walenczykowska
Przystępne ceny gruntów, drogi, uzbrojenie. Baseny, boiska i rozwój szkół - to tylko niektóre atuty gmin otaczających Bydgoszcz.

Przystępne ceny gruntów, drogi, uzbrojenie. Baseny, boiska i rozwój szkół - to tylko niektóre atuty gmin otaczających Bydgoszcz.

<!** Image 2 align=right alt="Image 116255" sub="O rozwoju gmin sąsiadujących z Bydgoszczą świadczy też ciekawa architektura - na zdjęciu dom w budowie w Osielsku Fot. Tadeusz Pawłowski">Od kilku już lat trwa spór o granice między Bydgoszczą a gminami Sicienko (tereny położone wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej i na Osowej Górze) oraz Białe Błota (tereny lotniska i na Miedzyniu).

Gminy Sicienko i Osielsko - oraz cztery inne samorządy - zwróciły się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o ustalenie, czy przepisy, które dotyczą zmiany granic, są zgodne z zapisami w konstytucji.

- Nie spodziewaliśmy się, że Trybunał Konstytucyjny ogłosi ich niezgodność - mówi Jan Wach, wójt gminy Sicienko. - Odnieśliśmy jednak mały sukces.

Trybunał zasygnalizuje bowiem Sejmowi, że należy poszukać takich mechanizmów prawnych, które skutecznie zabezpieczą jednostki samorządu terytorialnego przed pochopnymi zmianami ich granic.

Jednak bez względu na to, czy sąsiednim gminom uda się zachować dotychczasowy stan posiadania, czy nie, pewne jest, że wraz z gminą Osielsko wszystkie rozwijają się niezwykle dynamicznie.

W gminie Sicienko na sprzedaż czeka dwa tysiące działek budowlanych.

<!** reklama>- Nie są to tereny gminne, tylko prywatne, położone w Pawłówku, Sicienku, Gliszczu, Kruszynie, Dąbrówce - wylicza wójt Jan Wach. - Cena metra kwadratowego waha się od 50 do 120 złotych za metr kwadratowy.

Większość działek jest uzbrojona. Gmina Sicienko zbudowała gazociąg i wodociąg. Teraz kończy modernizację stacji uzdatniania wody i przygotowuje się do rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej.

W gminie Osielsko ceny gruntów oscylują w granicach 120 zł za metr kwadratowy.

- Taką cenę osiągnęły działki w Maksymilianowie - wyjaśnia Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko. - Przygotowujemy plany zagospodarowania przestrzennego dla 1000 hektarów, z czego większość przeznaczona zostanie pod budownictwo mieszkaniowe.

Gmina Osielsko sprzedaje działki już uzbrojone. Mieszkańców więc przybywa, a władze samorządowe zaczynają inwestować na przykład w obiekty sportowo-kulturalne. W przyszłym roku w Osielsku oddana zostanie do użytku kryta pływalnia, a w Niemczu rozbudowana będzie szkoła.

- W Żołędowie tworzymy kompleks sportowy. Powstaną tam także boisko i amfiteatr - mówi Wojciech Sypniewski. - Posiadamy także tereny pod duże obiekty handlowe. Przybywa restauracji. Kolejna - w stylu country - otwarta zostanie w Żołędowie.

Równie dynamicznie rozwija się gmina Białe Błota.

- Na sprzedaż będzie 70 działek budowlanych, na przykład w Łochowie, Kruszynie Krajeńskim - mówi Andrzej Wiekierak, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego Urzędu Gminy Białe Błota. - Natomiast pod obiekty usługowe przeznaczyliśmy pięć hektarów ziemi w Kruszynie Krajeńskim.

W Białych Błotach, przy szkole, powstaje centrum sportowo-rekreacyjne. Jest już stadion lekkoatletyczny, będą orliki (na przykład w Łochowie). Gmina rozbudowuje sieć wodociągową. Kończą się prace nad projektem budowy gazociągu w Łochowie. Planowana jest także rozbudowa sieci kanalizacyjnych.

- Mniejsze podatki, przestrzeń, świeże powietrze, bliskość dużego miasta, brak korków, rozgwieżdżone nocą niebo, mili sąsiedzi, własne warzywa bez ołowiu i... błogi spokój - wylicza zalety mieszkania na wsi pani Lucyna, która z Bydgoszczy do ościennej gminy przeprowadziła się rok temu.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski