
W kościele klasztornym braci Kapucynów pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Sebastiana Męczennika w Rywałdzie Królewskim na ziemi chełmińskiej znajduje się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem z przełomu XIV i XV wieku. Miał ją wyrzeźbić w drewnie zakonny rycerz z załogi pobliskiego zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim i umieścić w kaplicy zamkowej (patrz także następne zdjęcie!)

W czasach krzyżackich figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z radzyńskiego zamku pojawiła się w tajemniczy sposób w przydrożnej kapliczce w Rywałdzie. Figurę przeniesiono do kościoła parafialnego w Radzyniu Chełmińskim, który uznano za godniejsze miejsce. Ale ta w niewyjaśniony sposób wróciła do Rywałdu. Miejscowa społeczność uznała to za cud i we wsi zbudowała drewniany kościółek, umieszczając figurę w ołtarzu. Obecna świątynia pochodzi z 1738 r.

Skępe położone jest na historycznej ziemi dobrzyńskiej. W 1499 r. do miasta sprowadzono bernardynów, którzy dziewięć lat później rozpoczęli budowę klasztoru i kościoła pw. Nawiedzenia NMP, który zachwyca polichromią wykonaną w latach 1750-52 przez malarza zakonnego Walerego Żebrowskiego. Najważniejszym zabytkiem kościoła i całej miejscowości jest gotycka rzeźba Matki Boskiej Skępskiej (patrz następne zdjęcie!)

Figurka Matki Boskiej, "Nastolatka ze Skępego i Jej Syn" - jak pisał ksiądz Jan Twardowski w "Litanii polskiej" - uznawana jest za najstarszą w tej części regionu. Na cokole gotyckiej rzeźby Matki Boskiej Skępskiej widnieje data 1496. Zgodnie z legendą, pochodzi z Poznania. Już 500 lat znajduje się w tutejszym klasztorze. Słynie łaskami