Wzrost kwoty podatku akcyzowego, który dotyka nabywców samochodów, wynika z podstawy jego naliczenia, czyli stosowania wartości rynkowej pojazdu.
<!** Image 2 align=right alt="Image 94656" sub="Wejście w życie nowelizacji ustawy wywołuje niezadowolenie wśród osób sprowadzających samochody Fot. Dariusz Boch">Od zaledwie kilku tygodni celnicy mają prawo zmieniać deklarowaną przez nabywcę wartość auta. Dotyczy to pojazdów sprowadzanych do Polski z krajów Unii Europejskiej.
- Musiałem zapłacić 500 złotych więcej - skarżył się nam Czytelnik. - Chciałem sprowadzić swojego eksperta, bo przecież można udowodnić, że wartość kupionego przeze mnie samochodu została przez urzędników zawyżona. Zrezygnowałem jednak. Nic bym na tym nie zyskał. Musiałbym zapłacić honorarium rzeczoznawcy.
Podobnych sygnałów otrzymaliśmy więcej. Nasi Czytelnicy wyjaśniali, że celnicy podwyższają wartość sprowadzanych do kraju aut. Niekiedy różnica sięga kilkudziesięciu złotych, a czasem nawet kilkuset złotych. Oczywiście można się z decyzją urzędu nie zgodzić.
Jak dowiedzieliśmy się w Izbie Celniej w Toruniu, niezadowolenie spowodowane jest wejściem w życie nowelizacji ustawy.
<!** reklama>- Do tej pory nie mieliśmy prawa korygować deklarowanej kwoty - mówi Marzena Kamińska, rzecznik Izby Celnej w Toruniu. - Niektórzy wpisywali, że nabyty samochód wart był jedno, dwa euro. Rzadko podawano prawdziwe kwoty. Teraz przy obliczaniu możemy stosować wartość rynkową, określoną w systemie Info-Ekspert.
Podatnik ma prawo nie zgodzić się na cenę zaproponowaną przez celników i zażądać wyceny. Ale jeśli wartość określona przez biegłego przekroczy o 33 procent deklarowaną, to za wykonanie ekspertyzy zapłaci podatnik. Kosztuje ona średnio 300 złotych.
Warto przypomnieć, że nowelizacja przepisów wprowadziła także możliwość uzyskania zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego za importowane pojazdy z krajów Unii. Przepis dotyczy aut starszych niż dwa lata, które sprowadzono w czasie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006.
Warto wiedzieć
Urzędy Celne w Bydgoszczy i Toruniu do końca sierpnia przyjęły ponad 1200 wniosków o zwrot akcyzy. Rozpatrzono ich już prawie tysiąc. Zainteresowanym polecamy stronę internetową Izby Celnej: www.izbacelna.torun.pl. Można na niej znaleźć wyjaśnienie obowiązujących obecnie zasad oraz wzory wniosków.