Otwierają sklepiki spożywcze, odzieżowe, próbują szczęścia w usługach remontowo-budowlanych i innych, rzadko podejmują produkcję. Chcą żyć na własny rachunek.
<!** Image 2 align=right alt="Image 9015" >Pani Sabina zamierza zajmować się fizjoterapią i świadczyć usługi w domu pacjenta. Na prowadzenie takiej działalności brakuje jej jednak pieniędzy.
- Nie pytałam o pożyczkę w bankach, bo jako osoba bezrobotna, młoda, bez zabezpieczenia i tak bym jej nie dostała - mówi Sabina Zielińska z Występu. - Poza tym bałabym się wziąć kredyt komercyjny. Udałam się do Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle. Poinformowano mnie, że mogę otrzymać pieniądze z Funduszu Pracy, ale muszę przedłożyć, między innymi, biznesplan i kalkulację wydatków na rozpoczęcie działalności. Ponieważ nie mam 25 lat, skierowano mnie na kurs „ABC biznesu”.
Pożyczka na frytki
- Kredyt przeznaczę na utworzenie baru szybkiej obsługi - twierdzi Magdalena Majewska z Nakła. - Będzie kebab, frytki, surówki. Mój wkład własny to lokal rodziców, którzy dołożą mi na początek 4-5 tysięcy złotyuch.
Jak informuje nas st. insp. Elżbieta Knioła z Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle, o pomoc z Funduszu Pracy, mogą ubiegać się od października ubiegłego roku, w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego, osoby bezrobotne do 25. roku życia, z prawem lub bez prawa do zasiłku. Także starsi, ale będący bez pracy nie dłużej jak dwa lata. Innym źródłem pomocy resortu gospodarki i pracy jest projekt „Pierwszy biznes”.
Dotacje, do wielkości pięciu średnich krajowych pensji, przyznano już dotacje 105 osobom. - Jest duże zainteresowanie młodych ubiegłorocznych absolwentów. Szukają swojej szansy w samozatrudnieniu - mówi Elżbieta Knioła.
Biznes bez ograniczeń
W imieniu starosty decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje dyrektor PUP. - Nie mamy prawa nikogo ograniczać, nawet jak to jest osiemnasty sklep na danej ulicy - uważa Przemysław Ulatowski. - Mam do pomocy komisję, która wnikliwie sprawdza, czy dany projekt biznesu ma szansę powodzenia. Ona mnie wspomaga.
- Wszelkie przejawy aktywności gospodarczej mogą jednak liczyć na nasze wsparcie - dodaje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle. - Jest jeszcze sporo obszarów gospodarki i usług niezagospodarowanych. Ci młodzi coraz częściej trafiają w te nisze. Cieszy nas, że ludzie korzystają z szans, jakie tworzymy, że biorą swoje sprawy w swoje ręce.
