Mali pacjenci w związku z długotrwałą hospitalizacją onkologiczną często doświadczają izolacji. Z powodu choroby i leczenia mają utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym i rówieśnikami, co często prowadzi do napięcia i dodatkowego stresu.
Pomóc im może wielozmysłowa terapia Snoezelen, która niweluje negatywne skutki leczenia przeciwnowotworowego poprzez aktywizację wszystkich zmysłów i relaksację. Przeciwdziała ona monotonni szpitalnej, skutecznie redukuje stres, napięcia i ból. Poza tym dostarcza zróżnicowanych bodźców i można ją z powodzeniem stosować bez względu na wiek czy zaburzenia rozwojowe, jednostkę chorobową, stan psychofizyczny dziecka czy występującą niepełnosprawność.
W tym miejscu mali pacjenci się zrelaksują
Tę wielozmysłową terapię prowadzi się w Salach Doświadczania Świata, które wyposażone są w urządzenia stymulujące ludzkie zmysły - kolumny wodne, łóżko wodne, wiązki światłowodów, projektory, instrumenty. To miejsce relaksujące, odprężające, a zarazem aktywizujące. Całość wyposażenia sali i jej przyjemna atmosfera dają poczucie pewności i bezpieczeństwa, dzięki czemu zachęcają do działań stymulacyjnych i aktywności sensorycznej.
W bydgoskim szpitalu Jurasza taka sala powstała dzięki staraniom ogólnopolskiej Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Fundacja od stycznia tego roku wspiera Klinikę Pediatrii, Hematologii i Onkologii, kierowaną przez prof. dr hab. n. med. Jana Styczyńskiego. W Bydgoszczy to jej pierwszy tak duży projekt.
- Zdrowie psychiczne dzieci z chorobą nowotworową jest dla nas równie ważne, jak procesy lecznicze - mówi Anna Apel, prezes „Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. - Chcemy zapewnić małym pacjentom w bydgoskiej klinice miejsce, w którym fundacyjny terapeuta będzie pomagał dzieciom obniżać chroniczny stres, lęk, zaburzenia depresyjne. To dla nas pierwszy ważny krok.
W planach fundacja ma też kolejne działania takie, jak renowacja sal szpitalnych, aby przyjazny wystrój wnętrz sprzyjał dobremu samopoczuciu dzieci oraz ich opiekunów.
- Poszukujemy też psychoonkologa, który zapewni rodzicom psychoedukację w momencie diagnozy oraz opiekę interwencyjną w trudnych dla nich momentach nawrotu choroby, czy pogorszenia stanu zdrowia dziecka - informuje Anna Apel.
Terapia w Sali Doświadczania Świata pomoże dzieciom z onkologii w leczeniu
Terapia dobierana jest indywidualnie, zależnie od potrzeb, ale może też być prowadzona grupowo.
- Sala Doświadczenia Świata jest nowatorskim podejściem do postępowania z pacjentem onkologicznym - mówi prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w szpitalu Jurasza. - Leczenie pacjenta onkologicznego to nie tylko chemioterapia, radioterapia, chirurgia i immunoterapia, ale również rehabilitacja i stymulacja wszystkich aktywności. Zaangażowanie wszystkich zmysłów jest świetną odskocznią od problemów leczenia przeciwnowotworowego, zarówno dla pacjenta jak i całej rodziny, bo gdy choruje dziecko, to choruje cała rodzina. W tym znaczeniu Sala Doświadczenia Świata jest znakomitą możliwością rehabilitacji psychicznej i relaksu zmysłowego dla naszych pacjentów. Liczę, że pomoże to im w leczeniu choroby nowotworowej.
Finansowanie Sali Doświadczania Świata w Bydgoszczy zapewniła firma SIXT, która od 2022 r. współpracuje z "Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową".
Zobacz wideo: W Myślęcinku powstał sad społeczny
