
Wystarczy powiedzieć Londynek, Balaton (na zdjęciu) czy Wenecja i każdy bydgoszczanin wie, gdzie to jest, ale turysta, który odwiedza Bydgoszcz, już niekoniecznie.

Wenecja
A ściślej mówiąc „Wenecja Bydgoska”. To miejsce zna prawie każdy mieszkaniec miasta. Wielu chętnie je odwiedza, bo do złudzenia można się tu poczuć jak w prawdziwej włoskiej Wenecji. To ciąg kamienic zbudowany bezpośrednio nad rzeką Młynówką.
Historia „Wenecji Bydgoskiej” sięga XIX wieku. Początkowo były tu pojedyncze budynki, z czasem kamienice, warsztaty i zakłady. Dziś także lokale gastronomiczne.
To miejsce okazało się też świetnym planem filmowym. Kręcono tu np. ujęcia do filmu „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki. „Wenecję Bydgoską” można też zobaczyć w serialu „Czterej pancerni i pies”, a konkretnie w odcinku 16 pt. „Daleki patrol”.

Sahara
Zakątek w lesie za stacją Bielawy (na zdjęciu). Ze względu na piaszczysty lej w środku lasu pozostały po żwirowni nazwano go Saharą, bo przypominał pustynię. To miejsce dobrze znają mieszkańcy Bartodziejów, Bielaw czy Osiedla Leśnego. Wielu wspomina je jako miejsce dziecięcych zabaw. Mieszkańcy chodzą tu też na spacery z psami. To wymarzone miejsce na plenery dla fotografów.
Saharą nazywano też kiedyś osiedle Zawisza. - Gdy byłam dzieckiem tam po prostu niczego nie było, tylko kilka bloków za jednostką wojskową i Zawiszą - mówi nam jedna z bydgoszczanek, która mieszkała na Osiedlu Leśnym. - Z Sahary byli moi koledzy w podstawówce, tak wtedy określaliśmy to miejsce. Dopiero potem powstał tam szpital, sklepy i wybudowano więcej bloków.

Londynek
Bydgoskiemu Londynkowi daleko do prawdziwego Londynu. Teren znajduje się w samym centrum Bydgoszczy. Jest położony między ul. Pomorską a ul. Kościuszki, przez lata nie cieszył się dobrą sławą, choć powoli to się zmienia. Wielu kojarzy to miejsce jako dzielnicę bezrobocia i strachu.
Co ciekawe, idąc Londynkiem ma się chwilami wrażenie, jakby czas się zatrzymał. To co rzuca się szczególnie w oczy, to domy wybudowane z muru pruskiego, które przy ul. Pomorskiej 88 (jeden adres, kilka budynków) powstały pod koniec XIX wieku. Kompleks tych budynków wybudowany został wtedy na potrzeby wojska.