Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby ryb ozdobią nabrzeże Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy

Michał Sierek
Michał Sierek
Zdemontowane rzeźby, które znajdowały się w złym stanie technicznym w ubiegłym roku poddano renowacji - informuje ratusz. Podjął się jej Paweł Czyż, student katedry wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze Plastyka Miasta.
Zdemontowane rzeźby, które znajdowały się w złym stanie technicznym w ubiegłym roku poddano renowacji - informuje ratusz. Podjął się jej Paweł Czyż, student katedry wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze Plastyka Miasta. UM Bydgoszczy
Wkrótce kultowe rzeźby, które zdobiły niegdyś misę fontanny Potop ozdobią nabrzeże Wyspy Młyńskiej - informuje bydgoski ratusz. Władze miasta zleciły prace związane z przygotowaniem fundamentów pod kamienne ryby, które przez wiele lat były wyjątkowo chętnie fotografowane przez bydgoszczan.

Cztery ryby to odlane betonowe rzeźby autorstwa Józefa Makowskiego. Zdobiły misę fontanny w parku Kazimierza Wielkiego. Znali je wszyscy bydgoszczanie, robili sobie przy nich (lub na nich) zdjęcia, bawili się strumieniem wody. Nic dziwnego, że tak wielu mieszkańców ma do nich sentyment. Ryby stały się jednym z symboli dawnej Bydgoszczy. Rzeźby zostały usunięte w czasie rekonstrukcji fontanny Potop.

Zdemontowane rzeźby, które znajdowały się w złym stanie technicznym w ubiegłym roku poddano renowacji - informuje ratusz. Podjął się jej Paweł Czyż, student katedry wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze Plastyka Miasta. Wstawiono brakujące elementy, uzupełniono ubytki i poddano je piaskowaniu. Dzięki tym zabiegom ryby powróciły też do swojego oryginalnego koloru, odcienia czerwieni, ponieważ były odlane z lastrika z barwnikiem. Szare zrobiły się ze względu na zanieczyszczenia atmosferyczne i kamień nalotowy z fontanny. Odrestaurowane rzeźby zostały pokryte środkiem hydrofobizującym, dzięki czemu powinny być bardziej odporne na niekorzystne działanie opadów i wilgoci.

Niebawem ryby będzie można znowu oglądać na nabrzeżu Brdy na Wyspie Młyńskiej. Rzeźby ozdobią narożniki kamiennych gabionów przy schodach do rzeki.

- Obecnie zlecamy prace związane z wykonaniem kotw mocujących wraz z fundamentami oraz ustawienie rzeźb. Po podpisaniu umowy prace zajmą około miesiąca - informują władze Bydgoszczy.

(źródło: UM Bydgoszczy)

Bydgoskie Młyny Rothera o poranku. Zdjęcia z drona

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera