Ponowne zapełnianie się biur budzi ożywione dyskusje w firmach. Czy pracownicy tego chcą czy nie, pracodawcy podejmują konkretne kroki związane z ograniczaniem pracy zdalnej. Według analiz EY aż 72 proc. firm, które w czasach pandemii pracowały w tym modelu, powróciło do biur lub planują to zrobić w najbliższej przyszłości.
Jednak tylko w 40 proc. z tych, które podjęły taką decyzję, była ona konsultowana z zespołem. Eksperci HR alarmują, że odgórne, często niekonsultowane z zespołem przywrócenie pracy biurowej prowadzi do napięć na linii pracownik-pracodawca, a nawet decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.
– Obecnie 66 proc. badanych Pracuj.pl deklaruje pracę wyłącznie z biura. Proces powrotu do wspólnej pracy na miejscu nie zachodzi jednak bez zakłóceń. Z badań Pracuj.pl wynika, że aż 86 proc. Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo chce nadal właśnie tak wykonywać swoje obowiązki. Udział osób wykonujących obowiązki zdalnie lub hybrydowo maleje z wiekiem. Podobną tendencję zaobserwować można było także w odniesieniu do wykształcenia. Im było wyższe, tym większy udział pracujących zdalnie lub hybrydowo – komentuje dla Strefy Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.
Trudno "się przestawić" na biuro
Badania Pracuj.pl pokazują, że osobom, które przyzwyczaiły się do zalet pracy zdalnej, przeniesienie się do pracy biurowej może przychodzić z trudnością. Zdecydowana większość z nich chce nadal korzystać z elastycznych modeli wykonywania obowiązków.
86 proc. respondentów pracujących w marcu 2022 roku zdalnie lub hybrydowo chciało być zatrudnionymi na tych zasadach w perspektywie co najmniej kolejnych 1-2 lat. W tej grupie 27,5 proc. deklaruje, że najchętniej w ogóle nie pojawialiby się w biurze.