Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył wielki projekt Projekt Polskie Uzdrowiska. Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy zdradza szczegóły

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Fot. archiwum
Do gmin uzdrowiskowych w całej Polsce przekazane zostaną dodatkowe pieniądze na inwestycje, które przyczynią się do poszerzenia oferty turystycznej, świadczenia usług sportowych i kulturalnych, co wpłynie oraz rozwój uzdrowisk oraz budowanie ich promocji na rynku krajowym i międzynarodowym. Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład uruchomił dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie.

Z Andrzejem Gut-Mostowym, sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, rozmawiamy o założeniach projektu i perspektywach rozwoju branży turystyki zdrowotnej w Polsce.

Panie Ministrze, na czym polega ogłoszony kilka dni temu projekt i do kogo jest skierowany?

- Projekt Polskie Uzdrowiska to kwota 250 milionów złotych na inwestycje dla polskich uzdrowisk. Program uwzględnia zarówno inwestycje komunalne, jak i wszelkie, których celem jest zwiększenie atrakcyjności oferty turystyczno-zdrowotnej dla polskich kuracjuszy i turystów. Wiele miesięcy pandemii spowodowało, że przychody gmin z opłaty uzdrowiskowej były znacznie mniejsze niż dotychczas, pandemia spowodowała także wstrzymanie wielu inwestycji. Chcemy, aby Polacy w okresie pokowidowym mieli jak najszerszą możliwość regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Po konsultacji ze Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych zdecydowaliśmy więc, że nasza inicjatywa powinna mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju uzdrowisk, ale przede wszystkim budowy szerszej oferty tak zwanej turystyki zdrowotnej.

Jeszcze przed pandemią pewne trendy w turystyce wskazywały na to, że zainteresowanie turystyką zdrowotną ze strony seniorów, a także osób w średnim wieku, jest coraz większe. Duże znaczenie odgrywają tu procesy demograficzne takie jak starzenie się społeczeństwa, ale także wyzwania cywilizacyjne - coraz większa ilość czasu spędzanego przez ludzi w biurach, przed komputerem. Wszystko to powoduje, że potrzeby regeneracji sił fizycznych i psychicznych połączonych z aktywnym wypoczynkiem na całym świecie, a najbardziej w Europie, są coraz większe i siłą rzeczy oczekiwania społeczeństwa koncentrują się wokół obszarów uzdrowiskowych. Dlatego decyzja o inwestowaniu w turystykę prozdrowotną ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia spełnienia potrzeb i oczekiwań Polaków i polskich rodzin, a także rozwoju gospodarczego gmin uzdrowiskowych.

Kiedy powstał projekt i jak długo trwało jego przygotowanie?

- Tę inicjatywę zaproponowałem Panu Premierowi w wakacje 2021 roku. Spotkała się ona z zainteresowaniem z jego strony, przystąpiliśmy więc w Departamencie Turystyki do opracowania roboczego planu tego projektu. Uszczegółowienie i badanie możliwości jego realizacji pod względem finansowym trwało kilka miesięcy. Przez cały czas współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych, które było wprowadzone w ten plan. W przygotowaniu całego projektu wspierała nas także Polska Organizacja Turystyczna, która cały czas jest w kontakcie z branżą. Projekt był długo oczekiwany przez branżę i samorządy terytorialne.

W turystyce zdrowotnej upatruje się też szansy na rozwój gospodarczy gmin uzdrowiskowych i wyjścia naprzeciw turystom zagranicznym?

- Zainteresowanie obcokrajowców ofertą naszych gmin uzdrowiskowych odbywa się równolegle z rozwojem naszych uzdrowisk. Już przed pandemią mieliśmy sygnały od włodarzy najważniejszych polskich uzdrowisk, że zainteresowanie ofertą polskich uzdrowisk jest ze strony obcokrajowców bardzo duże. Płynęło ono zwłaszcza z rynku niemieckiego czy skandynawskiego – tamtejsi turyści chcieli przyjeżdżać do nas, aby korzystać z aktywnego wypoczynku uzdrowiskowego. Niestety, okres pandemii przerwał rozmowy na ten temat lub odłożył w czasie podpisanie kontraktów. Jednak na pewno taki trend istnieje, ponieważ polskie uzdrowiska mogą być konkurencyjne pod względem cen, zakresu i jakości świadczonych usług zdrowotnych połączonych z aktywnym wypoczynkiem.

Jeśli chodzi o znaczenie gospodarcze programu, to naszym priorytetem są działania, które spowodują zwiększenie liczby turystów-kuracjuszy w uzdrowiskach, co siłą rzeczy powinno przełożyć się na zwiększenie liczby miejsc noclegowych i tym samym dochodów gmin.

Jak gminy mogą skorzystać z tego programu?

- Gminy uzdrowiskowe przez najbliższe dwa tygodnie mogą składać wnioski na inwestycje na terenach uzdrowiskowych. Każda gmina może złożyć dwa takie wnioski: jeden wniosek opiewający na kwotę do 2 milionów złotych, drugi do 5 milionów złotych. Łączna pula tego programu, który jest skierowany właśnie do gmin uzdrowiskowych, wyniesie 250 milionów złotych. Złożone wnioski oceniać będzie komisja, która zapewni wybór najlepszych projektów w ramach założonego budżetu.

Jak we wszystkich tego typu programach, jest określony pewien limit wynikający z zasobów finansów publicznych. Na pewno nie odpowiemy na wszystkie oczekiwania gmin uzdrowiskowych, natomiast będzie to dla beneficjentów duży zastrzyk finansowy. Szacujemy, że gminy otrzymają średnio po 5 milionów złotych. Gminy, które zakwalifikują się do programu, będą musiały dołożyć 2 procent jako udział własny. To bardzo preferencyjne warunki. Jestem przekonany, że gminy uzdrowiskowe to docenią i wykorzystają.

Kiedy gminy zakwalifikowane do programu mogą spodziewać się środków na inwestycje?

- Promesy będą udzielane już w ciągu najbliższych tygodni. Szczegółowy regulamin programu znajduje się na stronie BGK. Wiele zależeć będzie od tego, jak przygotowane zostaną wnioski. Pragnę zaznaczyć, że samorządy mogą liczyć na pomoc przy ich przygotowaniu. Zarówno urzędnicy BGK, jak i Departamentu Turystyki, są do ich dyspozycji.

Dziękuję za rozmowę.

O dofinansowaniu

Każda gmina uzdrowiskowa może złożyć dwa dodatkowe wnioski o dofinansowanie z programu. Uprawnionych do ubiegania się o rządowe wsparcie jest 51 gmin. Czas na złożenie wniosków mają do 4 marca.

Samorządy mogą się starać o dofinansowanie projektów z 37 obszarów inwestycyjnych. Chodzi m.in. o inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, odnawialne źródła energii i gospodarowanie odpadami. Gminy mogą złożyć także wniosek w dodatkowym obszarze dla inwestycji związanych z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska. Określa je art. 46 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Uprawniony samorząd może złożyć 2 wnioski, które muszą się mieścić we wskazanych limitach:
• 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 miliony złotych
• 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 milionów złotych

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera