Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Bydgoski Festiwal Nauki. Pięć uczelni wyższych łączy siły i otwiera wirtualne drzwi do świata nauki

Dorota Witt
Dorota Witt
Organizatorzy Bydgoskiego Festiwalu Nauki napracowali się, by w tym roku dopiąć wszystko na ostatni guzik - wirtualnie. Liczą, że podczas kolejnych edycji możliwe będą pokazy i warsztaty na żywo
Organizatorzy Bydgoskiego Festiwalu Nauki napracowali się, by w tym roku dopiąć wszystko na ostatni guzik - wirtualnie. Liczą, że podczas kolejnych edycji możliwe będą pokazy i warsztaty na żywo Tomasz Czachorowski
Pięć bydgoskich wyższych uczelni - publicznych i prywatnych - zaprasza na jedenastą już edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się w poniedziałek, 11 października i potrwa do 22 października. Tym razem festiwalowe wydarzenia odbędą się po nowemu - online.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

- Sytuacja pandemiczna sprawiła, że musieliśmy spojrzeć na Bydgoski Festiwal Nauki i jego organizację z zupełnie innej perspektywy. Opracowanie koncepcji i przygotowania trwały - w dotychczas nieznanych nam warunkach - wiele miesięcy. Rzeczywistość online zawładnęła życiem wielu z nas i zweryfikowała dotychczasowy tryb życia, nauki i pracy. Wszyscy musieliśmy przejść kurs: „cyfryzacja w pigułce” – podkreślają organizatorzy.

A jakie są efekty tych starań?

Od 11 do 22 października każda z pięciu uczelni: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnika Bydgoska, Collegium Medicum UMK, Wyższa Szkoła Gospodarki i Bydgoska Szkoła Wyższa, zaproponuje uczestnikom festiwalu obejrzenie od 5 do 10 filmów. To nagrania różnych form przekazywania wiedzy: eksperymentów, warsztatów, wykładów. Zobaczymy, m.in., nowoczesną aparaturę badawczą, dowiemy się, czym jest „chemiczna lokomotywa”, jak w historii szyfrowano informacje, ale i jak rozpoznać „fake newsy”. Część wydarzeń przybierze formę interaktywną – odbiorcy będą mogli wykonać zadania samodzielnie w domu lub w szkole pod czujnym okiem nauczyciela lub rodzica.

- Mamy nadzieję, że zdalna forma imprezy nie przeszkodzi odbiorcom czerpać przyjemności ze zdobywania wiedzy i „łapania bakcyla nauki”. Liczymy jednak na to, że kolejne edycje festiwalu będą się już odbywać w tradycyjny sposób, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu i wspólnego doświadczania życia, którego częścią jest nauka – podkreśla dr Paulina Wenderlich z biura organizacyjnego BFNu.

Czego spodziewać się po Bydgoskim Festiwalu Nauki 2021?

  • Propozycje kierowane są do różnych grup odbiorców – bez względu na wiek, płeć czy grupę zawodową, każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Nie zabraknie także konkursów dla dzieci i młodzieży.
  • Filmy zostaną zamieszczone na kanale YouTube Bydgoskiego Festiwalu Nauki - tutaj.

Bydgoski Festiwal Nauki odbywa się od 2010 roku. Od początku jego założeniem jest popularyzowanie nauki, ale ważnym aspektem jest też możliwość współpracy bydgoskich środowisk akademickich i nie tylko, bo od początku w tworzenie wydarzenia angażuje się też wiele partnerów zewnętrznych, takich jak np. szkoły, biblioteki, instytucje kultury, straż pożarna, policja, prywatne przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, fundacje.

Rozpoczęcie XI edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 11 października o godz. 17. w wyjątkowych wnętrzach Młynów Rothera. Przygotowano ją we współpracy z bydgoskim Parkiem Kultury. Uczestnicy debaty inauguracyjnej (organizatorzy, partnerzy festiwalu i przedstawiciele instytucji wspierających imprezę popularnonaukową) porozmawiają o roli nauki w społeczeństwie. Podejmą się próby odpowiedzi na pytania: jak popularyzować naukę i kim jest nowoczesny naukowiec? Jak angażować media do upowszechniania wiedzy? W jakim zakresie nauka odpowiada na potrzeby świata i wyzwania XXI wieku?

Spotkanie będzie transmitowane online w mediach społecznościowych festiwalu. Premierowe odsłony festiwalowych filmów będzie można zobaczyć w dniach od 12 do 22 października. Codziennie o stałych godzinach: o 9. i 12. na kanale YouTube BFNu pojawią się nagrania naukowych ciekawostek z pięciu bydgoskich uczelni, dotyczące różnych obszarów wiedzy.

Czego dowiemy się podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2021?

Złota godzina w ostrych zespołach wieńcowych - to tytuł filmu przygotowanego przez zespół z Centrum Symulacji Medycznych CM UMK. Przekonanym się, jak istotny jest czas, jaki mija od wystąpienia objawów zawału serca do udzielenie pacjentowi pomocy medycznej i jaką rolę odgrywa w postępowaniu kardiologicznym.

Czy w twojej żywności jest obce DNA? Na to pytanie w swoim filmie odpowiedzą pracownicy naukowi Politechniki Bydgoskiej. Wątpliwości, które rozwieją, będzie więcej: co kryje się w produktach rolnych i żywności? Może nieproszeni goście? Jeśli tak - jak
ich znaleźć? Czy mogą być dla nas groźni? Oglądając film, dowiemy, się, jak sprawdzić, czy żywność jest bezpieczna pod względem obecności w niej szkodliwych mikroorganizmów.

Szczegółowy program na festiwalnauki.bydgoszcz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo