
Szlumbergera (zygokaktus, grudnik, kaktus Bożego Narodzenia)
To piękne i łatwe w uprawie kwiaty. Nie mają typowych liści, bo ich rolę pełnią mocno spłaszczone łodygi. Na przełomie jesieni i zimy na końcach pędów pojawią się kolorowe kwiaty, które mogą być białe, różowe, czerwone, łososiowe. Utrzymują się przez kilka tygodni. Grudniki są łatwe w uprawie – lubią lekko wilgotną ziemię i nie za dużo słońca. Jesienią powinny przejść okres spoczynku – z niższą temperaturą i ograniczonym podlewaniem, dzięki temu będą obficiej kwitły.

Rhipsalidopsis (kaktus wielkanocny)
Ta roślina bardzo przypomina grudnik i często jest z nim mylona. Różni je przede wszystkim termin kwitnienia – kaktus wielkanocny kwitnie wiosną, grudnik – zimą. Mają też nieco inaczej zbudowane kwiaty. Obie rośliny mają podobne wymagania, ale kaktus wielkanocny powinien mieć zapewniony okres spoczynku zimą, a nie jesienią, jak grudnik.

Trzykrotki
Trzykrotki mają kilka gatunków, różniących się wyglądem – do szczególnie popularnych należy n.in. trzykrotka pasiasta. Ma ona atrakcyjne, kolorowe liście, pokryte różnobarwnymi pasami. Jej pędy z czasem zaczynają zwisać, więc warto zapewnić im odpowiednie miejsce – dobrze wygląda np. na regałach czy w wiszących doniczkach. Trzykrotki nie należy narażać na mocne słońce, nie przelewać i nie przesuszać, a będzie dobrze rosła.

Zielistka
To jedna z najmniej wymagających roślin, która wybacza złe traktowanie. W domach najczęściej uprawia się zielistkę Strenberga, ale ta roślina ma też kilka innych gatunków. Ma długie, biało-zielone, paskowane liście. Ponieważ przewieszają się, muszą mieć nieco miejsca „w dół” – również można je uprawiać w wiszących doniczkach lub stojących na skraju mebli lub parapetu. Uważajmy tylko, żeby doniczka nie spadła, co przy kocie może się zdarzyć łatwiej niż bez niego. Podobnie jak inne opisane tu rośliny, nie przepada za silnym słońcem i lubi wilgotną ziemię, jednak znosi czasowe przesuszenie.