Powszechny Spis Rolny 2020 ma pokazać, jaki jest aktualny stan polskiego rolnictwa, a także pozwolić na porównanie, jak zmieniło ono się na przestrzeni ostatnich 10 lat, czyli od ostatniego spisu.
- W oparciu o zebrane dane przygotowywana jest też obecna i przyszła polityka rolna - zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym czy plany rozwoju obszarów wiejskich - wyjaśnia Janina Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu.
Powszechny Spis Rolny 2020 - pytania
Na początek każdy ankietowany będzie musiał podać podstawowej dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania czy dane kontaktowe, takie jak numer telefonu i adres email.
Cały formularz merytoryczny podzielono na 11 działów. Podczas spisu rolnicy zostaną zapytani między innymi o posiadane grunty, uprawy, zwierzęta gospodarskie, maszyny i urządzenia, nawożenie, budynki gospodarskie, działalność gospodarczą czy strukturę dochodów.
Powszechny Spis Rolny 2020 - jak wziąć udział?
Dyrektor Kuźmicka przypomina - udział w spisie jest obowiązkowy (za uchylanie się od niego grozi grzywna do 5 tys. zł - przyp. red.), ale jest to obowiązek łatwy do spełnienia. - By dokonać spisu, wystarczy wejść na stronę www.spisrolny.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Osoby, które mają problem z dostępem do internetu, mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych dostępnych w każdym urzędzie gminy. Pomocą służą tam przeszkoleni pod tym kątem pracownicy - podkreśla dyrektor.
Kolejnym sposobem udziału w spisie jest wywiad telefoniczny z rachmistrzem. - Pod numerem 22 27 99 999 można nie tylko otrzymać merytoryczne i techniczne wsparcie w przypadku problemów lub wątpliwości związanych z formularzem, ale też dokonać spisu odpowiadając na wszystkie pytania przez telefon - zapewnia Kuźmicka.
GUS przewidywał również trzecią metodę, wywiad bezpośredni w gospodarstwie, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną spowodowaną pandemią koronawirusa najprawdopodobniej nie będzie ona realizowana.
