Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Andrzeja Szwalbego w Bydgoszczy. Jakie atrakcje przygotowuje miasto?

Radosław Łączkowski
Radosław Łączkowski
Na obchody roku Andrzeja Szwalbego przygotowano wiele wydarzeń. Nie zabraknie koncertów i wystaw, jednak w kalendarzu znajdzie się również gra miejska, otwarcie escape roomu i odsłonięcie murali. Pałac w Ostromecku powiększył kolekcję instrumentów honorowego obywatela Bydgoszczy.
Na obchody roku Andrzeja Szwalbego przygotowano wiele wydarzeń. Nie zabraknie koncertów i wystaw, jednak w kalendarzu znajdzie się również gra miejska, otwarcie escape roomu i odsłonięcie murali. Pałac w Ostromecku powiększył kolekcję instrumentów honorowego obywatela Bydgoszczy. Dariusz Bloch
Za kilka dni rozpoczną się uroczystości związane z rokiem Andrzeja Szwalbego. Urząd Miasta wraz z wieloma organizacjami i placówkami przygotowuje specjalny kalendarz imprez. Wszystko z okazji setnej rocznicy urodzin działacza społecznego i honorowego obywatela Bydgoszczy. Co konkretnie czeka nas w najbliższych miesiącach?

Jak zaznaczają władze miasta, do organizacji roku Andrzeja Szwalbego włączyły się wszystkie instytucje kultury, uczelnie wyższe i stowarzyszenia. Nie brakuje również przedstawicieli samorządów i środowiska edukacyjnego. Zaprezentowano także logo uroczystości.

– Rok 2023 został ustanowiony przez radę miasta rokiem Andrzeja Szwalbego, w hołdzie dla honorowego obywatela Bydgoszczy. Andrzej Szwalbe był znakomitym wizjonerem i kreatorem bydgoskiej kultury. To on pobudował Filharmonię Pomorską, której stał się pierwszym dyrektorem. Jednak jego działalność przyczyniła się do stworzenia Galerii Miejskiej BWO, Opery Nova i Akademii Muzycznej. W celu prawidłowej organizacji obchodów zostały powołane dwa komitety: honorowy i organizacyjny – powiedziała zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.

Skład komitetu honorowego tworzą:

  • Rafał Bruski, prezydent miasta
  • Monika Matowska, przewodnicząca rady miasta
  • Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko–pomorskiego
  • Eleonora Harendarska, honorowa obywatelka Bydgoszczy
  • prof. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej
  • prof. Jacek Woźny, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Kalendarz obchodów nie jest jeszcze zamknięty, dlatego ratusz zachęca organizacje pozarządowe, indywidualnych twórców i szkoły do zgłaszania własnych pomysłów na wydarzenia.

– Rok Andrzeja Szwalbego przypada w bardzo ważnym momencie dla Filharmonii Pomorskiej, ponieważ 1 stycznia 2023 roku minęło 70 lat od chwili powołania tej instytucji. Także świętujemy nie tylko 100. urodziny działacza kulturalnego. Obchody rozpoczynamy uroczystym koncertem, który odbędzie się 13 stycznia. W pozostałych projektach chcemy dołączyć do instytucji kultury młodych ludzi. Dlatego powołaliśmy orkiestrę For Young, dzięki temu przejęliśmy ideę Andrzeja Szwalbego. Chciał, żeby w produkcjach artystycznych brali udział nie tylko wykształcone osoby, ale również debiutanci. Selekcją uczniów zajmuje się Adam Sztaba. Ten koncert odbędzie się 3 lutego – potwierdził Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.

W porozumieniu z Akademią Muzyczną, Zespołem Szkół Muzycznych i Teatrem Polskim zaplanowano na wiosnę plenerowe koncerty, przed wejściem do Filharmonii. Przygotowywany jest również miniserial o działalności i życiu Andrzeja Szwalbego. Odcinki mają trwać do 5 minut.

W programie nie tylko koncerty, ale murale i escape room

Ogromne zainteresowanie obchodami zaobserwowało Miejskie Centrum Kultury. – Ze zdumieniem i radością liczbę nadesłanych projektów wydarzeń, termin zgłaszania minął 3 stycznia i takiego odzewu jeszcze nie było. Jako MCK braliśmy udział praktycznie we wszystkich tego typu latach patronackich, ale rok Andrzeja Szwalbego był niesłychanie wyczekiwany. Tuż przed świętami mieliśmy spotkanie komitetu organizacyjnego, gdzie wspólnie ogłosiliśmy, że do 3 stycznia trzeba przygotować projekty. Okazało się, że otrzymaliśmy ponad 30 koncepcji. Oczywiście to nie jest skończony kalendarz, nie wszystkie wydarzenia mają konkretną datę – pochwaliła zaangażowanie placówek dyrektorka MCK i koordynatorka obchodów, Marzena Matowska.

Rok Andrzeja Szwalbego zdaniem organizatorów może prowokować do filozoficznego myślenia o świecie. Wydarzenia, publikacje i wystawy mają być tylko narzędziem. W ramach obchodów odbędą się nie tylko koncerty, ale również cykle filmowe, wykłady, konkursy plastyczne i tablice pamiątkowe. Zostaną zaprezentowane także happeningi, murale, spacery z przewodnikiem, gry miejskie i otwarcie escape roomu.

Z tej okazji utworzono również "radio w radiu" – Zapraszamy do Radia Kultura, gdzie pojawi się również Radio Jaskółka. Będziemy tworzyć comiesięczne podcasty, to będą długie formy. Planujemy spotkania z ludźmi, dla których dzieło Andrzeja Szwalbego jest ważne. To będą "strażnicy" dziedzictwa kulturowego. Proponujemy również taką lżejszą formę, zauważaliśmy kilkaset wycinków prasowych o pracach Andrzeja Szwalbego. Dlatego proponujemy cykl kronik, gdzie spojrzymy w duchu tamtej epoki na bydgoskie wydarzenia. Na koniec tego sezonu pogłębiania wiedzy o Andrzeju Szwalbe, zapraszamy na Wielką Grę. Myślę, że to będzie we wrześniu lub październiku. Wtedy atmosfera w szkole jest luźniejsza. Uczniowie będą mogli wziąć udział w teleturnieju na scenie MCK, umieścimy tam "wielki telewizor" – zapowiedział Kurator Sekcji Dziedzictwa Lokalnego i Barki Lemara Adam Gajewski.

Wyjątkowy zabytek

– Zespół Pałacowo–Parkowy to miejsce, które Andrzej Szwalbe upodobał sobie szczególnie. To jemu zawdzięczamy, to że obiekty przetrwały do dzisiaj. Dzięki wykupieniu przez miasto tam tętni życie. Pamiętajmy, że w pałacach znajduje się kolejka fortepianów, stworzona przez pana Andrzeja. Zostało nam po nim 50 instrumentów, udało nam się dozbierać kolejnych 25. Mamy prawdziwe perełki. Choć w Ostromecku rozpoczynamy obchody roku Andrzeja Szwalbego 22 stycznia, to już mogę zdradzić, że kupiliśmy kolejny instrument. Jest to fortepian duńskiego producenta, Udala. Wyprodukował 12 instrumentów, zachowały się tylko trzy. Dwa są w Szwecji, a trzeci trafi do nas – powiedział Kurator Sekcji Dziedzictwa Kulturowego ZPP Ostromecko, Andrzej Gawroński.

Pałac w Ostromecku planuje zrewitalizować piąty instrument. Na terenie placówki jest wydawany także Kurier Ostromecki, który będzie dostępny bezpłatnie przez cały rok. Umieszczono tam historyczne artykuły i wywiad z prof. Benjaminem Voglem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera