Zobacz wideo: Co trzeba zrobić, aby dostać 13. i 14. emeryturę?
W 2021 roku zmienił się sposób naliczania świadczenia wychowawczego 500+. Podobnie jak programy socjalne, 500 plus będzie rozliczane w terminie 1 czerwca - 31 maja. Ta rządowa zmiana wiąże się z koniecznością złożenia nowego wniosku o wypłatę świadczenia.
Kiedy można składać wnioski o świadczenie 500 plus?
Rodzice pobierający świadczenie wychowawcze 500+, zobowiązani są złożyć nowy wniosek o przyznanie świadczenia na kolejny okres. 1 lutego 2021 r. rusza elektroniczny nabór wniosków. Złożenie wniosku przez Internet jest szybkie, proste i wygodne – nie stój w kolejce i skorzystaj z gotowego formularza.
Wnioski można składać od 1 lutego poprzez stronę banku, platformę emp@tia, PUE ZUS, ePUAP oraz obywatel.gov.pl.
Natomiast od 1 kwietnia przyjmowane będą wnioski w formie papierowej. Wtedy też dostępne będą papierowe formularze do pobrania. Aby zachować ciągłość świadczeń, wniosek musi zostać złożony do 30 czerwca. Pierwsze wypłaty świadczeń będą dokonywane do 30 czerwca.
Rodzina 500 plus - wniosek online
Prosimy o podanie we wniosku aktualnego adresu e-mail – na ten adres wysyłana będzie informacja o przyznaniu świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do bezgotówkowej formy pobierania świadczenia poprzez wpisanie we wniosku numeru rachunku bankowego. Kontakt w sprawie ułatwi także podanie numeru telefonu.
Przykładowy wypełniony wzór wniosku o świadczenie 500+ znajduje się TUTAJ
Komu przysługuje świadczenie 500+?
Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochód rodziny pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania z dzieckiem i jego utrzymywania.
Rodzic nowo narodzonego dziecka ma trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i otrzyma je z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Wysokość świadczenia to 500 zł miesięcznie, a jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców ustaloną orzeczeniem sądu, kwota świadczenia dla każdego z rodziców to 250 zł miesięcznie. Nie jest konieczne posiadanie wyroku zasądzającego alimenty na rzecz dzieci w przypadku samotnego wychowywania dziecka.
Rodzice rozwiedzeni oraz wychowujący dzieci naprzemiennie, proszeni są o dołączenie do wniosku kopii wyroku sądu orzekającego rozwód lub opiekę naprzemienną, gdyż znacznie przyspieszy to postępowanie.
