Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów:
500 plus po nowemu. Jest projekt zmian w prawie.
Ostatniego dnia sierpnia 2021 roku rząd zajmował się projektem zmian w prawie, które dotyczą pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Zmiany mają dotyczyć rządowego programu "Rodzina 500 plus" i mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Koniec z papierami. Wnioski i wypłaty tylko elektronicznie
Główna zmianą w programie 500+ ma być koniec wypłat świadczenia w formie gotówki oraz wykorzystanie wyłącznie kanałów elektronicznych do przyjmowania wniosków. To znaczy, że świadczeniobiorcy nie będą mogli już składać papierowych wniosków o świadczenie w ramach 500+.
To może Cię zainteresować
Od 1.01.2022 świadczenie 500+ wypłacane będzie tylko na konto.
Gotówkę odbiera niewielu
"Wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci - takie jak m.in. świadczenia rodzinne czy świadczenie wychowawcze - jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy" - czytamy na stronach rządowych.
Zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19
Ograniczenie wypłat gotówkowych i przyjmowania papierowych wniosków uzasadniane jest względami profilaktycznymi i zdrowotnymi. Zmiana ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19 poprzez kontakt z dokumentami i banknotami.
W 2018 roku 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 roku było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku 84 proc." - informuje KPRM na stronie internetowej.
Zobacz, ile zarabia się w Unii i jak na tym tle wypada Polska:
Tyle zarabia się w Unii. Ile zarabiają Europejczycy i jak wy...
Realizacją programu 500+ zajmie się ZUS
Obsługę rządowego programu "Rodzina 500 plus" ma przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informują przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie za realizację programu Rodzina 500 plus" odpowiadają jednostki samorządu terytorialnego.
500+. Ułatwienia dla rodziców pracujących za granicą
Od 1 stycznia 2022 roku mają zostać uproszczone zasady dla osób pobierających świadczenie na terenie kraju oraz poza granicami Polski.
To może Cię zainteresować
W uzasadnieniu projektu zmian dotyczących programu 500+ czytamy: "Projektowana ustawa zakłada modyfikację w zakresie przyznawania świadczenia wychowawczego w sprawach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w taki sposób, że świadczenie to przysługiwać będzie w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju. Rozwiązanie to dąży do zapewnienia osobom migrującym największej korzyści w zakresie uprawnień do świadczeń spośród oferowanych przez system rozporządzenia unijnego i przez ustawodawstwo krajowe".
Ta zmiana oznacza ułatwienie dla rodzin, w których jeden z rodziców pracuje poza granicami kraju. Do tej pory bowiem, by wypłacić świadczenie w ramach "500+", urzędnicy musieli zdobyć informacje, czy na dane dziecko jest pobierane analogiczne świadczenie w danym kraju.
Rządzący szacują, że w latach 2022-2032 łączne szacowane koszty obsługi programu "Rodzina 500+" wyniosą około 427 mln złotych
Zobacz również
