https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice chrzestni nie mogą żyć w konkubinacie. Są też inne ograniczenia. Nowe prawo weszło w życie

Marta Zalewska
W diecezji płockiej przyszli rodzice chrzestni muszą podpisać stosowane oświadczenie, deklarując, że spełniają wymogi nałożone przez prawo kanoniczne.
W diecezji płockiej przyszli rodzice chrzestni muszą podpisać stosowane oświadczenie, deklarując, że spełniają wymogi nałożone przez prawo kanoniczne. Josh Applegate / Unsplash
Nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym. W diecezji płockiej zaczęło właśnie obowiązywać prawo, na mocy którego rodzice chrzestni muszą podpisać oświadczenie m.in. o tym, że nie żyją w konkubinacie - poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Rodzice, którzy chcą ochrzcić swoje dziecko stają przed trudnym wyborem: kogo wybrać na rodziców chrzestnych. Niedługo ten wybór może być jeszcze trudniejszy. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, osoby, które mają zostać rodzicami chrzestnymi w diecezji płockiej, muszą podpisać specjalne oświadczenie dotyczące życia sakramentalnego i praktyk religijnych. Czy za jej przykładem pójdą kolejne diecezje? Tego na razie nie wiadomo.

Nowe prawo nie powinno dziwić osób, które znają naukę Kościoła

„Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych” obowiązuje od 10 lutego 2020 roku. Dokument jest próbą wprowadzenia w życie papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 r. Co dokładnie znajduje się w oświadczeniu, które na mocy nowego prawa, wprowadzonego w życie przez biskupa płockiego Piotra Liberę, muszą wypełniać podpisywać przyszli rodzice chrzestni?

Od lat do kościoła chodzi coraz mniej wiernych. Choć z ostatniego badania praktyk religijnych Polaków wynika, że w 2018 roku nie zanotowano znaczących różnic, w porównaniu do poprzedniej dekady widać tendencję spadkową. W których diecezjach do kościoła chodzi najmniej osób? Zobacz wyniki badania Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020, opublikowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.Podane dane określają tzw. dominicantes, czyli odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Badanie przeprowadzono w dniu 21 października 2018 r. w parafiach katolickich w Polsce.Aby przejść do wyników, wystarczy przesunąć zdjęcie gestem lub nacisnąć strzałkę w prawo.

Coraz mniej wiernych w kościele. Gdzie na mszę chodzi najmniej osób?

Nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym

Z treścią oświadczenia można się zapoznać na stronie plockierodziny.pl. Wynika z niego, że przyszły rodzic chrzestny musi potwierdzić, że jest świadom odpowiedzialności, a także że spełnia warunki określone przez prawo kanoniczne:

  • ma ukończone 16 lat,
  • został ochrzczony, przyjął Pierwszą Komunię Świętą i sakrament bierzmowania (wymagane jest dołączenie stosownego zaświadczenia),
  • wypełnia praktyki religijne, w tym uczestniczy we Mszy św., może przystąpić do sakramentu pokuty i Komunii świętej (tzn. nie ma grzechów ciężkich, które uniemożliwiają mu uzyskanie rozgrzeszenia),
  • prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką (przez to rozumie się niepozostawanie w związku niesakramentalnym, tylko cywilnym, konkubinacie),
  • nie podlega żadnej karze kanonicznej, wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem,
  • uczęszczał lub uczęszcza na katechezę szkolną,
  • uczyni wszystko, by należycie wypełnić przyjmowany obowiązek.

To Cię zainteresuje

Oświadczenie otrzymuje się w kancelarii parafialnej parafii faktycznego zamieszkania. Wypełnione i podpisane oświadczenie musi zostać również podpisane przez proboszcza, która poświadcza w ten sposób brak przeszkód w pełnieniu funkcji matki chrzestnej lub ojca chrzestnego.

- Można żywić nadzieję, że jasne sformułowanie na piśmie wskazań i przedstawienie ich kandydatowi/kandydatce do podpisu, choć być może nie ustrzeże od fałszowania przez nich sytuacji życiowej dla pełnienia za wszelką cenę funkcji rodzica chrzestnego, to może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia wielu sporów w kancelariach parafialnych - argumentuje decyzję o wprowadzeniu oświadczeń biskup płocki Piotr Libera w opublikowanej instrukcji.

Kim jest dziewica konsekrowana? W Kościele katolickim indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. W praktyce oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Dziewice konsekrowane to wcale nie nowe zjawisko – ten stan w Kościele jest starszy nawet od zgromadzeń zakonnych. Ile jest takich kobiet w naszym kraju? I czy jest jakaś w naszym regionie? Sprawdziliśmy.

Kujawsko-Pomorskie. Dziewice konsekrowane. Takie osoby są te...

Prawo kanoniczne

Nowe prawo nie powinno dziwić osób, które znają naukę Kościoła. Wprowadzone w diecezji płockiej wymogi nie są bowiem czymś nowym. Wyrażają jedynie zasady i wartości od wieków wyznawane w Kościele katolickim, określone również przez prawo kanoniczne. Fakt, że w niektórych parafiach rodzicami chrzestnymi mogły zostać osoby żyjące w związkach pozamałżeńskich oraz takie, które nie musiały poświadczać swojego uczestnictwa w praktykach religijnych, był jedynie przejawem liberalnego podejścia pojedynczych duchownych, nie zaś zmianą wytycznych całego Kościoła katolickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator

Nic nowego tak jest , tak będzie tak być musi . I uważam ,że jest to zgodne z kanonami religii . Piszący tu o ochrzczonych dzieciach np. księży niech czytają ze zrozumieniem i zgłębią wiedzę tak jak i piszący ten artykuł a nie się zacietrzewiają się mowa jest o chrzestnych rodzicach a nie o dzieciach z jakiegokolwiek związku

G
Gość

A sami mają swoje dzieci więc czego się czepiają ludzi normalnie żyjących ludzie nie biorą ślubu bo poprostu nie stać ich na to żeby wydać tyle pieniędzy za jeden dzień zapamiętany na całe życie... Lepiej iść i wziąć ślub cywilny... Przynajmniej przy takim nie ma problemów później..

G
Gość

Żadna nowość u nas jest tak od zawsze ale nasz ksiądz swoje dzieci ochrzcil

G
Gość
25 lutego, 12:31, Mariola:

Ok czyli jeśli nie mogę zostać chrzestna, bo nie mam ślubu, to niech wszyscy którzy tak żyją zaprzestaną wogole chodzenia do kościoła, przyjmowania księdza w domu, oraz dawania jakichkolwiek pieniędzy, bo o ile mi wiadomo jest masa taka związków nieformalnych, zamiast zachęcić do chodzenia do Kościoła ciągle ludzi odpychaja

Można zostać świadkiem chrztu. Moja siostra właśnie została przy moim drugim dziecku. Co ciekawe jest chrzestną mojego pierwszego dziecka. Co kościół to obyczaj.

G
Gość
25 lutego, 20:44, Tomasz:

Ale najważniejsze że pedofil może udzielic chrztu bo już zaczolem się martwić o nasz polski kościół

ufff to najważniejsze że może o panie co by to było gdyby nie mógł omójbosze o panbuk niech chroni!

G
Gość
25 lutego, 12:31, Mariola:

Ok czyli jeśli nie mogę zostać chrzestna, bo nie mam ślubu, to niech wszyscy którzy tak żyją zaprzestaną wogole chodzenia do kościoła, przyjmowania księdza w domu, oraz dawania jakichkolwiek pieniędzy, bo o ile mi wiadomo jest masa taka związków nieformalnych, zamiast zachęcić do chodzenia do Kościoła ciągle ludzi odpychaja

Nikt nikogo nie zmusza do chodzenia do kościoła ani do dawania pieniędzy i przyjmowania księdza na kolędę .

G
Gość
25 lutego, 12:19, Gość:

Osobiście mam już dość tych klechow, Rydzyka któremu dają kasę a on się śmieje wszystkim w oczy. Jaka to swoboda obywatelska, człowieka wolnego, skoro co chwila narzuca mu się nowe obowiązki. Kościół to jedno wielkie oszustwo i mafia.

Jak nie chodzisz do kościoła , to co cię to obchodzi ?

G
Gość

Niech tak dalej robią to będzie lepiej dla kościoła. Wszystko jest dobrze jak księża mają dzieci

G
Gość

CHRZEST BEDĘ MIAŁ JAK BEDE DOROSŁY.

G
Gość

Hahahahahahahaha DOBRE czyli KRK RZĄDZI??

G
Gość

A KOGO TO OBCHODZI ???

G
Gość

Skoro są utrudnienia to nie warto dzieci chrzscić.A w ogole to sa prywatne sprawa .

M
Mariola

Ok czyli jeśli nie mogę zostać chrzestna, bo nie mam ślubu, to niech wszyscy którzy tak żyją zaprzestaną wogole chodzenia do kościoła, przyjmowania księdza w domu, oraz dawania jakichkolwiek pieniędzy, bo o ile mi wiadomo jest masa taka związków nieformalnych, zamiast zachęcić do chodzenia do Kościoła ciągle ludzi odpychaja

G
Gość

Już dawno były takie warunki w kościołach.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski