Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
Rodzice, którzy chcą ochrzcić swoje dziecko stają przed trudnym wyborem: kogo wybrać na rodziców chrzestnych. Niedługo ten wybór może być jeszcze trudniejszy. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, osoby, które mają zostać rodzicami chrzestnymi w diecezji płockiej, muszą podpisać specjalne oświadczenie dotyczące życia sakramentalnego i praktyk religijnych. Czy za jej przykładem pójdą kolejne diecezje? Tego na razie nie wiadomo.
Nowe prawo nie powinno dziwić osób, które znają naukę Kościoła
„Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych” obowiązuje od 10 lutego 2020 roku. Dokument jest próbą wprowadzenia w życie papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 r. Co dokładnie znajduje się w oświadczeniu, które na mocy nowego prawa, wprowadzonego w życie przez biskupa płockiego Piotra Liberę, muszą wypełniać podpisywać przyszli rodzice chrzestni?
Coraz mniej wiernych w kościele. Gdzie na mszę chodzi najmniej osób?
Nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym
Z treścią oświadczenia można się zapoznać na stronie plockierodziny.pl. Wynika z niego, że przyszły rodzic chrzestny musi potwierdzić, że jest świadom odpowiedzialności, a także że spełnia warunki określone przez prawo kanoniczne:
- ma ukończone 16 lat,
- został ochrzczony, przyjął Pierwszą Komunię Świętą i sakrament bierzmowania (wymagane jest dołączenie stosownego zaświadczenia),
- wypełnia praktyki religijne, w tym uczestniczy we Mszy św., może przystąpić do sakramentu pokuty i Komunii świętej (tzn. nie ma grzechów ciężkich, które uniemożliwiają mu uzyskanie rozgrzeszenia),
- prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką (przez to rozumie się niepozostawanie w związku niesakramentalnym, tylko cywilnym, konkubinacie),
- nie podlega żadnej karze kanonicznej, wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem,
- uczęszczał lub uczęszcza na katechezę szkolną,
- uczyni wszystko, by należycie wypełnić przyjmowany obowiązek.
To Cię zainteresuje
Oświadczenie otrzymuje się w kancelarii parafialnej parafii faktycznego zamieszkania. Wypełnione i podpisane oświadczenie musi zostać również podpisane przez proboszcza, która poświadcza w ten sposób brak przeszkód w pełnieniu funkcji matki chrzestnej lub ojca chrzestnego.
- Można żywić nadzieję, że jasne sformułowanie na piśmie wskazań i przedstawienie ich kandydatowi/kandydatce do podpisu, choć być może nie ustrzeże od fałszowania przez nich sytuacji życiowej dla pełnienia za wszelką cenę funkcji rodzica chrzestnego, to może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia wielu sporów w kancelariach parafialnych - argumentuje decyzję o wprowadzeniu oświadczeń biskup płocki Piotr Libera w opublikowanej instrukcji.
Kujawsko-Pomorskie. Dziewice konsekrowane. Takie osoby są te...
Prawo kanoniczne
Nowe prawo nie powinno dziwić osób, które znają naukę Kościoła. Wprowadzone w diecezji płockiej wymogi nie są bowiem czymś nowym. Wyrażają jedynie zasady i wartości od wieków wyznawane w Kościele katolickim, określone również przez prawo kanoniczne. Fakt, że w niektórych parafiach rodzicami chrzestnymi mogły zostać osoby żyjące w związkach pozamałżeńskich oraz takie, które nie musiały poświadczać swojego uczestnictwa w praktykach religijnych, był jedynie przejawem liberalnego podejścia pojedynczych duchownych, nie zaś zmianą wytycznych całego Kościoła katolickiego.
Czytaj więcej w materiale na ekai.pl: W diecezji płockiej chrzestni muszą podpisać oświadczenie o życiu sakramentalnym
