Jacek Kmiecik
Erling Haaland i Robert Lewandowski o miano najlepszego strzelca rywalizują od dwóch sezonów. Najpierw w Bundeslidze i Lidze Mistrzów oraz Pucharze Niemiec, a teraz nadal w Lidze Mistrzów i korespondyncyjnie – Norweg w Premier League i Pucharze Anglii, a Polak w LaLiga i Pucharze Króla AP/EASTNEWS
Norweski napastnik Manchesteru City, Erling Haaland, zwyciężył w sezonie 2022/23 pod względem zdobytych bramek wśród pięciu najlepszych lig w Europie.

Trzy korony króla strzelców Haalanda

Haaland strzelił 52 gole dla Manchesteru City we wszystkich rozgrywkach w 53 meczach i został niekwestionowanym królem strzelców. Erling zdobył 36 bramek w minionej kampanii Premier League, w której sięgnął po trofeum najskuteczniejszego zawodnika ligi angielskiej, a także trafił najwięcej razy do siatki w Lidze Mistrzów – 12 i tym samym sięgnął po koronę króla w Champions League. W rozgrywkach o Puchar Anglii Norweg 4-krotnie wpisał się na liste strzelców.

Francuski napastnik Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe zajął drugie miejsce w klasyfikacji strzelców w czołowych ligach europejskich z 41 golami. W Ligue 1 strzelił 29 goli w zakończonym sezonie. W edycji 2022/23 Ligi Mistrzów zdobył 7 bramek.

Miejsce na podium Lewandowskiego

Trzecie miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników topowych lig europejskich przypadło polskiemu napastnikowi FC Barcelony, Robertowi Lewandowskiemu, którego dorobek bramkowy we wszystkich rozgrywkach w minionym sezonie wyniósł 33. „Lewy” z 23. golami na koncie zdobył nagordę „pichichi” dla najlepszego strzelca LaLiga i po 5 bramek dołożył w Lidze Mistrzów i Pucharze Króla).

Plejada wybitnych snajperów za plecami „Lewego”

Kolejne miejsca na liście najlepszych strzelców Top 5 lig europejskich zajęli angielski napastnik Tottenhamu Hotspur, Harry Kane (32 gole we wszyskich klubowych rozgrywkach), a także napastnicy Napoli – Victor Osimhen, Realu Madryt – Karim Benzema i Olympique Lyon – Alexandre Lacazette (wszyscy po 31 goli).

napastnicy Liverpoolu – Mohamed Salah i manchesteru United – Marcus Rashford uzyskali po 30 goli.