26 listopada 2019 r. Rada Ministrów ponownie przyjęła projekt ustawy o przekształceniu OFE i zdecydowała o skierowaniu go do Sejmu. Ponowne przyjęcie projektu było formalną koniecznością ze względu na rozpoczęcie nowej kadencji parlamentu po wyborach i powołanie nowej Rady Ministrów.
W projekcie zmieniła się proponowana data wejścia w życie ustawy – teraz ma to być 1 czerwca 2020 r. Dopiero wtedy rozpoczną się zmiany w OFE.
Będą one polegać na tym, że rachunki w OFE zostaną automatycznie przekształcone w IKE, przy czym zostanie pobrana tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15% środków. Opłata ta trafi do ZUS. Rząd zapewnia, że powstałe po tej zmianie IKE będzie już w pełni prywatne, a środki dziedziczne. Zgodnie z projektem ustawy pieniądze z powstałego w ten sposób IKE będzie można wypłacić bez podatku jednorazowo lub w ratach, ale dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Jeśli jednak uczestnik OFE nie będzie chciał mieć przeniesionych środków do IKE, będzie mógł zadeklarować, że chce aby jego środki zostały w całości przekazane do ZUS. Wówczas zostaną one zapisane na rachunku, na podstawie którego wyliczana jest przyszła emerytura z ZUS. Warto pamiętać, że emerytury wypłacane przez ZUS są obciążone podatkiem dochodowym (od 2020 r. będzie to 17% lub 32%) przy każdej miesięcznej wypłacie świadczenia.
Na razie uczestnicy OFE nie muszą podejmować żadnych działań
Jeśli ktoś wybiera opcję z IKE, również po wejściu w życie ustawy, nie będzie musiał dostarczać ani podpisywać dokumentów. Zmiana na IKE zostanie przeprowadzona „z automatu”.
Osoby optujące za przekazaniem środków do ZUS będą musiały złożyć stosowną deklarację. Szczegóły nie są jeszcze znane i zapewne zostaną podane przez rząd, gdy będzie zbliżał się termin tej operacji.
