Skrajna część Solanek, która prezentuje się wyjątkowo kiepsko, zostanie wreszcie zagospodarowana. Prace mają zakończyć się późnym latem przyszłego roku.
<!** Image 2 align=right alt="Image 140942" sub="Od niedawna wzrok kuracjuszy w Solankach przyciąga nowa, oświetlona fontanna. Fot. Jarosław Hejenkowski
">Kiedy kuracjusz pokonuje most na stawie, może pójść prosto do tężni, albo skręcić w lewo. Inhalatorium jest już zagospodarowane, ale okolice wysychającego małego bajorka po lewej stronie prezentują się fatalnie.
- Najbardziej razi ten wysychający mały stawek. Idąc w kierunku parku linowego, patrzymy na zaniedbane dziwadło - mówi napotkany w parku kuracjusz, pan Stefan.
Amerykanie w Inowrocławiu
Ów stawek i jego okolice zostały kupione rok temu przez amerykańskiego inwestora, który chce postawić nowe sanatorium. Na razie ruchu tam nie widać.
<!** reklama>- Jesteśmy w kontakcie i wiem, że inwestor jest na etapie projektowania. Prace planistyczne mają zakończyć się w kwietniu - mówi wiceprezydent Inowrocławia, Ireneusz Stachowiak.
Grunty za stawem oraz tzw. małpi gaj obok parku linowego należą natomiast do miasta i to właśnie ich zagospodarowania dotyczy podpisana w ratuszu umowa.
<!** Image 3 align=right alt="Image 140942" sub="Dzięki podpisanej w ratuszu umowie, park ma być jeszcze bardziej okazały i piękniejszy Fot. Jarosław Hejenkowski
">- Rozpoczyna się kolejna wielka inwestycja. Za kilka miesięcy inowrocławianie, kuracjusze i nasi goście będą mogli korzystać z nowej, pięknie zagospodarowanej i funkcjonalnej części parku - zapowiada prezydent Ryszard Brejza, który dodaje, że: „Późnym latem przyszłego roku Solanki będą jednym z większych i najpiękniejszych parków w Polsce”.
Ta ostatnia ocena jest raczej na wyrost, ale przyznać trzeba, że w ostatnich latach Solanki wyładniały. Centrum parku jest urokliwe, a oświetlona fontanna w tym miejscu robi wrażenie, szczególnie wieczorem. Teraz roboty są kierowane na obrzeża zielonych płuc miasta.
Miejsce do pikniku
Za rok spacerujący ul. Rąbińską w kierunku Rąbina po prawej stronie ujrzy nowe oczko wodne z fontanną, które będzie służyło do plażowania i pikników. Teren ten zostanie pocięty siecią alejek, które będą miały ponad 6 kilometrów długości. Znajdzie się tam blisko dwieście lamp i ponad sto ławek. W niektórych miejscach poczekać trzeba będzie tylko na wysokie drzewa, bo obecnie są tam pola uprawne i łąki.
Nowa część parku
- Zajmować będzie powierz- chnię 30 hektarów.
- Zagospodarowanie tej części parku Solankowego ma kosztować 6,5 miliona złotych.
- Koniec robót zaplanowano na sierpień przyszłego roku.