Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reprezentacja blisko 300 bydgoskich harcerzy ze stadionu Zawiszy wyruszyła do Gdańska, by świętować 100 lat ZHP i promować Bydgoszcz!

Justyna Tota
Justyna Tota
W poniedziałek (6 sierpnia) rano na stadionie Zawiszy bydgoscy harcerze podczas uroczystego apelu odebrali od prezydenta Rafała Bruskiego flagę Bydgoszczy i udali się do Gdańska na zlot z okazji 100-lecia ZHP, który potrwa do 16 sierpnia
W poniedziałek (6 sierpnia) rano na stadionie Zawiszy bydgoscy harcerze podczas uroczystego apelu odebrali od prezydenta Rafała Bruskiego flagę Bydgoszczy i udali się do Gdańska na zlot z okazji 100-lecia ZHP, który potrwa do 16 sierpnia Dariusz Bloch
Dziś rano harcerzom z Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto podczas apelu na stadionie Zawiszy prezydent Rafał Bruski przekazał flagę Bydgoszczy. Flaga wisieć będzie nad samodzielnie zbudowanym przez harcerzy obozowiskiem na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, gdzie wśród blisko 15 tysięcy uczestników zlotu ZHP oraz turystów promować będą nasze miasto m.in. geniuszem Rejewskiego, żywymi obrazami Wyczółkowskiego, legendą o Twardowskim, kajakarstwem czy chlebem na zakwasie.

- Do tego zlotu przygotowywaliśmy się cały rok – mówią bydgoscy harcerze, którzy w poniedziałkowy poranek na stadionie Zawiszy złożyli meldunek, że są gotowi do wyjazdu. Do Gdańska na Wyspę Sobieszewską wyjechała 290-osobowa delegacja Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto, która od 6 do 16 sierpnia będzie uczestniczyć w zlocie z okazji 100-lecia ZHP.

- Nasza najmłodsza uczestniczka ma skończoną trzecią klasę podstawówki, a najstarsza to 88-letnia harcmistrzyni Helena Karabasz, wciąż bardzo czynna druhna, która jest przewodnicząca Kręgu Seniorek „Wędrowniczek po Zachodnim Stoku”. Z naszego hufca będzie blisko 20 harcerzy seniorów, doskonale pamiętających zloty wczesnopowojenne- mówi nam komendantka Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto hm. Beata Kobus, która przyznaje, że bydgoska delegacja harcerzy jest jedną z najliczniejszych w kraju. Dla porównania Toruń reprezentować będzie 40 osób.

Czy trudno być dziś harcerzem? Myślę, że nie. Harcerstwo poprzez działanie uczy praktycznych rzeczy, które przydają się w dorosłym życiu, by być po prostu zaradnym i potrafić żyć w społeczeństwie. Zawsze też powtarzam, że harcerstwo leczy z egoizmu – służba, która jest wpisana w bycie harcerzem, sprawia, że w drugiej osobie widzi się człowieka i to, jak można mu pomóc.
hm. Beata Kobus,
komendantka Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto

Związek Harcerstwa Polskiego uformował się sto lat temu wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
- Mówimy o sobie, że jesteśmy równolatkami Niepodległej. Od 100 lat przyświecają nam te same wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna, ale także służba drugiemu człowiekowi i braterstwo. Czy trudno być dziś harcerzem? Myślę, że nie. W Bydgoszczy jest prawie tysiąc młodych ludzi, którzy chcą należeć do tej organizacji i żyć zgodnie z zasadami, które promujemy. Myślę, że harcerstwo daje możliwości, jakich nie ma w szkole czy w zwykłym codziennym życiu. Poprzez działanie uczymy praktycznych rzeczy, np. jak radzić sobie w trudnych warunkach, być samodzielnym, kreatywnym i umieć żyć w grupie. To wszystko przydaje się w dorosłym życiu, by być po prostu zaradnym i potrafić żyć w społeczeństwie. Zawsze też powtarzam, że harcerstwo leczy z egoizmu – służba, która jest wpisana w bycie harcerzem, sprawia, że w drugiej osobie widzi się człowieka i to, jak można mu pomóc. Wielu współczesnych działaczy społecznych wyrosło właśnie z harcerstwa – podkreśla komendantka Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto hm. Beata Kobus.

O tym, że harcerstwo to szkoła życia potwierdza też sam zlot. Na Wyspie Sobieszewskiej będzie 15 tysięcy harcerzy i harcerek z całej Polski, którzy na wolnym polu samodzielnie muszą rozbić swoje obozowiska, przygotowywać jedzenie, zorganizować się. Ponadto, czekają na nich zajęcia wodne, zwiedzanie Gdańska, udział w wydarzeniach kulturalnych, wyjazdy na Kaszuby. Każdy aktywny dzień zakończą na tzw. rynku zlotowym, gdzie wieczorem odbywać się będą kameralne koncerty, gry, dyskusje, spotkania z autorytetami świata kultury i sztuki, aktywistami i społecznikami.

Jednym z wydarzeń zlotu 11 sierpnia będzie tzw. Dzień Regionów, podczas którego harcerze niczym na targach turystycznych będą promować swe miasta i okolice. Co ważne, będzie to otwarty dzień Zlotu ZHP również dla turystów z zewnątrz. Jak bydgoscy harcerze zamierzają promować Bydgoszcz i nasz region?
- Bydgoszcz chcemy pokazać z jak najbardziej atrakcyjnej od strony dla młodego człowieka – zapowiada hm. Beata Kobus. - Wraz z Muzeum Oświaty będziemy promować Mariana Rejewskiego, który dla harcerzy jest inspirującą postacią. Będzie można nauczyć się szyfrowania, według zasady, która pozwoliła Rejewskiemu złamać kod Enigmy. Będą też inne zagadki logiczne i matematyczne. Przygotowujemy się także na plener Wyczółkowskiego, czyli będziemy odtwarzać najsłynniejsze obrazy naszego najbardziej znanego malarza artysty. Przyjedzie też do nas z warsztatami jedyne takie w Europie bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zaproponujemy również grę terenową związaną z legendą Twardowskiego. Chcemy też zorganizować zawody łucznicze w nawiązaniu do strzały Łuczniczki. A ponieważ Bydgoszcz to miasto nad dwoma rzekami, więc każdy odwiedzający nas będzie mógł spróbować swych sił w wiosłowaniu, bo zabieramy ze sobą ergometry. Ponadto, Biuro Promocji Miasta Bydgoszczy wsparło nas materiałami w postaci map, folderów, gier miejskich. Będzie też aspekt kulinarny – żytni chleb z ziemniakami z bydgoskiej piekarni Państwa Adama - Marzena Mrozik (to pieczywo figuruje na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi), do którego będziemy mieć powidła strzeleckie, które podarowała nam gmina Dobrcz. Na miejscu sami będziemy też lepić pierogi – zdradza nam program atrakcji komendantka Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto hm. Beata Kobus.

A my dodamy, że 11 sierpnia Dzień Regionów na Wyspie Sobieszewskiej trwać będzie w godz. 9.30-16.30. Turyści chętni udać się tego dnia do harcerzy, będą rejestrowani na miejscu przez biuro zlotu na ul. Żeglarskiej 11 i dowożeni na miejsce autokarami.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz wpisuje się w program wydarzeń Niepodległa 2018.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!