Renta wdowia - wniosek ZUS, KRUS i online. Takie są warunki przyznania świadczenia
Renta wdowia a renta rodzinna
Z dniem 1 stycznia 2025 roku w życie weszła ustawa wprowadzająca nowe zasadydla wdów i wdowców, którzy są uprawnieni do pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Od teraz takie osoby mogą ubiegać się o ustalenie „zbiegu" renty rodzinnej z „własnym” świadczeniem emerytalno-rentowym.
Przypomnijmy,do tej pory, gdy umierało jedno z małżonków, drugie musiało wybierać między zachowaniem swojej emerytury, a rentą rodzinną. Teraz ma się to zmienić, a samotni seniorzy będą mogli korzystać równocześnie z dwóch świadczeń.
Dwa świadczenia zamiast jednego
Renta wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku i jednocześnie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego. Jedno ze świadczeń będzie wypłacane w wysokości 100 proc., natomiast drugie w 15 proc. Osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej muszą dokonać wyboru, czy chcą pobierać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. „własnego” świadczenia czy 100 proc. „własnego” świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.
Od 1 stycznia2027 r. drugie świadczenie wypłacane będzie w wysokości 25 procent.
Ponad 100 tys. wniosków w dwa tygodnie
Wnioski o wypłatę renty wdowiej można składać od 1 stycznia 2025 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni seniorzy złożyli ponad 100 tysięcy wniosków o wypłatę renty wdowiej.
- Do godz. 8 rano 14 stycznia br. polskie seniorki i seniorzy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokładnie 104 535 wniosków - czytamy na oficjalnej stronie MRPiPS.
Docelowo z nowego świadczenia mają skorzystać nawet 2 miliony osób.
Renta wdowia - wniosek ZUS i KRUS
Wnioski o wypłatę renty wdowiej można składać od 1 stycznia 2025 roku. Na złożenie wniosku do ZUS lub KRUS pozostało jeszcze niespełna pół roku. Pierwsze wypłaty nastąpią w drugiej połowie 2025 roku, a osoby, które złożą wnioski do 30 czerwca 2025 r., prawo do wypłaty renty wdowiej nabędą z dniem 1 lipca 2025 r.
Osoby posiadające ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, wniosek o zbieg świadczeń mogą złożyć w ZUS lub KRUS (w zależności od tego, z którego organu rentowego pobieramy świadczenie).
Wniosek o rentę wdowią można złożyć osobiście w dowolnym Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej KRUS lub w placówkach ZUS, a także elektronicznie za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej KRUS - ePUAP bądź w systemie eZUS.
Takie są warunki przyznania renty wdowiej
W celu otrzymania renty wdowiej, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, kto jest uprawniony do wypłaty renty rodzinnej w zbiegu z "własnym" świadczeniem. Rentę wdowią otrzymają osoby, które:
osiągnęły powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna;
pozostawały/pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
nabyły/nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnieciem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna);
nie zawarły/nie zawarli nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
Renta wdowia - tyle wyniosą lipcowe wypłaty
Choć pierwsze wypłaty renty wdowiej rozpoczną się dopiero w lipcu 2025 roku, zainteresowanie nowym świadczeniem już teraz jest ogromne. Świadczy o tym chociażby fakt, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia złożonych zostało już ponad 100 tysięcy wniosków.
W związku tym, postanowiliśmy sprawdzić, ile wyniosą lipcowe wypłaty renty wdowiej. Przygotowaliśmy wyliczenia dla obu wariantów, dzięki czemu możesz sprawdzić, który z nich będzie dla ciebie korzystniejszy finansowo.
