https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia już w 2025 roku. Oto tabela wyliczeń - wiemy, ile wyniosą pierwsze wypłaty

Jakub Kisiel
Opracowanie:
Renta wdowia dla wielu samotnych seniorów ma być korzystniejsza finansowo niż renta rodzinna.
Renta wdowia dla wielu samotnych seniorów ma być korzystniejsza finansowo niż renta rodzinna. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Wraz z początkiem roku w życie wejdzie wyczekiwana przez wielu ustawa o rencie wdowiej. Nowe świadczenie ma wesprzeć finansowo wdowy i wdowców. Wnioski będzie można składać już od 1 stycznia, ale wypłata pieniędzy ma nastąpić w lipcu. Jednak nie każdy samotny senior będzie mógł skorzystać z nowego świadczenia. Sprawdziliśmy, jakie zasady trzeba będzie spełnić, aby otrzymać rentę wdowią. Przygotowaliśmy również wyliczenia renty wdowiej w dwóch wariantach.

Renta wdowia - zasady, wnioski, wyliczenia

Renta wdowia już od 1 stycznia

Renta wdowia była jedną z obietnic wyborczych obecnie rządzącej Koalicji 15 października. Wielu samotnych Polaków wyczekiwało na wejście w życie nowego świadczenia, które realnie poprawi sytuację finansową milionów seniorów w naszym kraju.

Kilka miesięcy temu Sejm przyjął ustawę o rencie wdowiej, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. To świetna informacja dla wdów i wdowców, którzy obecnie korzystają z renty rodzinnej.

Kiedy wnioski o rentę wdowią?

Wniosek o wypłatę renty wdowiej będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS-u i w każdej stacjonarnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Jakiś czas temu premier Donald Tusk zapowiadał, że pierwsze wypłaty renty wdowiej ruszą dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Ma to związek z koniecznością przygotowania się ZUS-u do wypłaty nowego świadczenia.

W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Osoby uprawnione do nowego świadczenia mają zatem sześć miesięcy na złożenie wniosku.

Te osoby dostaną rentę wdowią

Renta wdowia ma być alternatywą dla renty rodzinnej, z której obecnie korzystają wdowy i wdowcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił zasady dotyczące wypłaty nowego świadczenia. Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest spełnienie wszystkich poniższych warunków:

  • masz co najmniej 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni),

  • do dnia śmierci współmałżonka pozostawałaś/eś z nim lub z nią we wspólności małżeńskiej,

  • nabyłaś/eś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,

  • nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.

Należy pamiętać, że prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje w chwili zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Renta wdowia a renta rodzinna

Zgodnie z obowiązującym prawem samotni seniorzy mogą korzystać z tzw. renty rodzinnej, która wynosi 85 procent renty lub emerytury, która przysługiwała lub przysługiwałaby zmarłemu małżonkowi.

Prawo do pobierania renty rodzinnej mają m.in. dzieci do ukończenia 16. roku życia lub do 25. roku życia w przypadku kontynuowania nauki, a także wnuki i rodzeństwo – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.

Szczegółowe zasady dotyczące pobierania renty rodzinnej znajdziesz na stronie internetowej ZUS-u. Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną.

Dwa warianty renty wdowiej

Z renty wdowiej będą mogły skorzystać wdowy i wdowcy, którzy posiadają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane.

Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Przy czym od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie ma zostać zwiększone do 25 proc.

Renta wdowia - znamy szczegóły

Renta wdowia, która wejdzie w życie już w 2025 roku, ma być dla seniorów korzystniejsza finansowo niż obecnie obowiązująca renta rodzinna. Ustawa przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej.

Jednak zgodnie z projektem ustawy, świadczenie ma osiągnąć ten poziom w ciągu kilku lat. Początkowo renta wdowia będzie dużo niższa i od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.

W pierwszym okresie funkcjonowania świadczenia wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a od 2027 roku byłoby to 25 proc. renty rodzinnej.

W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury. Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.

Renta wdowia a dochód

W projekcie ustawy znalazł się również zapis o kryterium dochodowym, który będzie regulował, kto będzie mógł skorzystać z renty wdowiej. W związku z tym, nie wszystkie owdowiałe osoby otrzymają rządowe wsparcie.

Suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Najnowsze szacunki mówią o tym, że minimalna emerytura w Polsce w 2025 roku wzrośnie do 1914,53 zł brutto.

To oznacza, że emerytura wraz z rentą wdowią będzie wypłacana do kwoty 5743,59 złotych brutto. Jeśli suma wypłacanych świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, ZUS pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia.

Mamy wyliczenia renty wdowiej

Wiele osób już teraz zastanawia się, który wariant renty wdowiej będzie dla nich bardziej korzystny. Co prawda, pierwsze wypłaty nowego świadczenia ruszą dopiero w lipcu 2025 roku, postanowiliśmy już teraz przygotować szacunkowe wyliczenia renty wdowiej.

W galerii poniżej znajdziecie kalkulacje dla obu wariantów. Zachęcamy do zapoznania się z wyliczeniami renty wdowiej. Zobacz, na jaki przelew możesz liczyć z ZUS-u w lipcu 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski