
Renta wdowia ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie.
Na kolejnych slajdach prezentujemy zasady, terminy wypłat oraz szacunkowe wyliczenia renty wdowiej >>>

Obywatelski projekt ustawy zakłada, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej. Świadczenie ma być jednak wprowadzane w modelu kroczącym, a to oznacza, że wysokość renty rodzinnej będzie rosła wraz z upływem czasu.

Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada jednak pewne ograniczenia - rząd chce, aby świadczenie było wypłacane do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury w Polsce - po marcowej waloryzacji będzie wynosiła ok. 1900 złotych brutto. To oznacza, że emerytura wraz z rentą rodzinną nie mogłaby przekroczyć 5700 złotych brutto.
To niejedyne ograniczenie, które ma zostać zapisane w ustawie. Wdowy i wdowcy prawo do renty rodzinnej będą mogli nabywać nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To oznacza, że aby móc ubiegać się o rentę wdowią kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, natomiast mężczyźni 60 lat.

Docelowo seniorzy mają otrzymywać nawet 50 proc. renty rodzinnej, ale w pierwszych latach funkcjonowania renty wdowiej wysokość świadczenia ma być niższa. Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.