MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia 2025 - znamy szczegóły. Tyle wyniosą pierwsze wypłaty dla wdów i wdowców - mamy wyliczenia [7.09.2024]

JK
Renta wdowia ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie.Na kolejnych slajdach prezentujemy zasady, terminy wypłat oraz szacunkowe wyliczenia renty wdowiej >>>
Renta wdowia ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie.Na kolejnych slajdach prezentujemy zasady, terminy wypłat oraz szacunkowe wyliczenia renty wdowiej >>>123RF/zdjęcie ilustracyjne
Wyczekiwana przez wielu Polaków renta wdowia ma wesprzeć finansowo osoby, które straciły swojego współmałżonka. Nowe świadczenie będzie przysługiwało seniorom od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Sprawdziliśmy, kiedy rozpoczną się wypłaty renty wdowiej oraz ile wyniesie dodatkowe świadczenie. Zobacz wyliczenia brutto i netto - tyle pieniędzy dostaną osoby po stracie współmałżonka.

Spis treści

Zobacz wideo: Renta wdowia - Donald Tusk przedstawił szczegóły nowego świadczenia dla seniorów

Renta wdowia później niż planowano

Renta wdowia ma być alternatywą dla obowiązującej obecnie renty rodzinnej. Nowe świadczenie ma wesprzeć finansowo osoby, które straciły współmałżonka. Miliony Polaków z niecierpliwością czekają na wejście w życie ustawy gwarantującej seniorom dodatkowe pieniądze.

Jeszcze kilka miesięcy temu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, informowała, że ma nadzieję, iż nowe świadczenie wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku. Teraz już wiemy, że tego terminu nie uda się dotrzymać.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Emerytury z "czternastką" we wrześniu. Tyle dostaniesz "na rękę" - mamy wyliczenia

Pod koniec lipca premier Donald Tusk przedstawił szczegóły dotyczące renty wdowiej. Prezes Rady Ministrów podczas konferencji prasowej omówił zasady nowego świadczenia. Wiemy, komu będzie przysługiwała renta wdowia oraz kiedy można się spodziewać pierwszych wypłat.

Kiedy wypłata renty wdowiej?

Wszystko wskazuje na to, że ustawa o rencie wdowiej wejdzie w życie na początku 2025 roku. 26 lipca Sejm uchwalił ustawę, na podstawie której pierwsze wypłaty nowego świadczenia mają się rozpocząć dopiero w połowie przyszłego roku. Zdaniem rządzących, tak odległy termin wypłaty renty wdowiej jest niezbędny, aby ZUS zdążył się przygotować do wypłaty świadczenia.

- W ocenie rządu pożądane jest, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Wdowy i wdowcy otrzymają pomoc

Renta wdowia ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie. Żyjemy coraz dłużej, a część osób świadczenia emerytalne pobiera nawet przez okres 30 lat. Wiele osób po stracie współmałżonka boryka się z problemami finansowymi, które niektórych zmuszają nawet do rezygnacji z kupna podstawowych artykułów, a w skrajnych przypadkach również z lekarstw.

- Kiedy małżonkowie żyją razem, mogą pokrywać wspólne wydatki z dwóch emerytur. Po śmierci jednego z nich, senior często staje przed poważnymi problemami finansowymi. To rozwiązanie nie zrekompensuje straty bliskiej osoby, ale pomoże przetrwać finansowo najtrudniejsze momenty - mówił Premier Donald Tusk.

Renta wdowia będzie rosła z czasem

Zgodnie z obowiązującym prawem po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną. Dzięki nowemu świadczeniu, seniorzy po stracie współmałżonka mają zyskać finansowo.

Obywatelski projekt ustawy zakłada, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej. Świadczenie ma być jednak wprowadzane w modelu kroczącym, a to oznacza, że wysokość renty rodzinnej będzie rosła wraz z upływem czasu.

Renta wdowia z ograniczeniami

Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada jednak pewne ograniczenia - rząd chce, aby świadczenie było wypłacane do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury w Polsce - po marcowej waloryzacji będzie wynosiła ok. 1900 złotych brutto. To oznacza, że emerytura wraz z rentą rodzinną nie mogłaby przekroczyć 5700 złotych brutto.

To niejedyne ograniczenie, które ma zostać zapisane w ustawie. Wdowy i wdowcy prawo do renty rodzinnej będą mogli nabywać nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To oznacza, że aby móc ubiegać się o rentę wdowią kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, natomiast mężczyźni 60 lat.

Renta wdowia - terminy i zasady

Docelowo seniorzy będą mogli liczyć nawet na 50 proc. renty rodzinnej, ale w pierwszych latach funkcjonowania renty wdowiej wysokość świadczenia ma być niższa. Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.

W pierwszym okresie funkcjonowania świadczenia wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a od 2027 roku byłoby to 25 proc. renty rodzinnej.

W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury. Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.

Tyle pieniędzy dostaną osoby po stracie współmałżonka

Wstępne szacunki rządu wskazują, iż koszt wprowadzenia renty wdowiej w 2025 roku ma wynieść od 3,2 do 4,2 miliarda złotych, w 2026 roku ma to być od 6,7 do 9 miliardów złotych, natomiast w 2027 roku świadczenie miałoby kosztować od 11,9 do 15,8 miliardów złotych.

Mimo że na pierwsze wypłaty renty wdowiej seniorom przyjdzie poczekać do lipca 2025 r., sprawdziliśmy, ile zyskają wdowy i wdowcy dzięki nowemu świadczeniu.

Zobacz, na jakie pieniądze będą mogły liczyć osoby po stracie współmałżonka - w galerii poniżej prezentujemy wyliczenia renty wdowiej w dwóch wariantach - na poziomie 15 oraz 25 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski