- Zanotowaliśmy kolejny, znaczący spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych - nie kryje satysfakcji Przemysław Ulatowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle.
<!** Image 2 align=right alt="Image 49782" sub="Ofert w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nakle przybywa głównie w zawodach technicznych">W marcu odnotowano w powiecie nakielskim 7668 osób bez pracy. To o 259 osób mniej niż w lutym tego roku i aż o 2260 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
- Na tak korzystny stan decydujący wpływ ma, przede wszystkim, okres tak zwanego postępującego przyspieszenia, charakterystycznego dla kończącej się zimy - uważa Przemysław Ulatowski. - Zaczyna się powoli zwiększać zapotrzebowanie na prace sezonowe i związany z tym wzrastający popyt na pracowników.
W marcu do Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle zgłoszono 229 ofert pracy (w lutym 131, w styczniu 118). Ta tendencja jest powszechna, dotyczy również innych powiatów i województw. Co pocieszające, prognozy długoterminowe zapowiadają jej utrzymanie, przynajmniej w okresie kwiecień - październik. PUP jest ostrożny i nie chce prognozować stopy bezrobocia w powiecie. Wszystko zdaje się wskazywać na to, że z obecnych 27 procent, spodnie ona o kolejne dziesiąte punktu.
<!** reklama left>Już od ponad dwóch lat powiat nakielski nie jest ostatnim w klasyfikacji stopy bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie jest ono najwyższe w Grudziądzu (powiat ziemski) - 29,8, a następnie w powiecie żnińskim - 29,0 i lipnowskim - 27,2. Nakło, razem z Sępólnem Krajeńskim, ma wskaźnik - 27,0. Najniższe wskaźniki mają Bydgoszcz (8,5 proc.) i Toruń (9,7), powiaty grodzkie, a więc miasta. Wszystkie te dane dotyczą lutego br., gdyż stopa bezrobocia obliczana jest zawsze z jednomiesięcznym opóźnieniem.
Spadająca liczba bezrobotnych nie oznacza, że w marcu tylko ubywało osób bez pracy. W PUP w Nakle i jego filii w Szubinie zarejestrowano 634 bezrobotnych, o 89 więcej niż w lutym. Dominowały kobiety (349). Większość zarejestrowanych to osoby, które trafiły do ewidencji po raz kolejny, licząc okres od roku 1990.
Wyłączono z listy bezrobotnych 893 osoby (dla porównania: w lutym - 783, a w styczniu 602). Z tej liczby 399 bezrobotnych podjęło pracę, a 173 skreślono z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia.
