Spis treści
Dłużej pracujesz, wyższą emeryturę otrzymasz
Dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętych do jej obliczeń - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. 15 proc. Osoby, które otrzymują wysokie emerytury to seniorzy, którzy odłożyli decyzję o przejściu na emeryturę na później. Mieli bardzo długi staż pracy i wysokie zarobki.
Kiedy przejść na emeryturę, by było to najbardziej opłacalne?
- Warto dokładnie przemyśleć moment przejścia na emeryturę. Przed podjęciem decyzji dobrze jest skonsultować się z doradcą emerytalnym, który dostępny jest w każdej w placówce ZUS. Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i powie, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę. Z usług doradcy emerytalnego można także skorzystać w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS – dodaje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce - tyle dostają emeryci
W Polsce nie brakuje osób, których świadczenie przekracza kilkanaście tysięcy złotych, a nawet więcej! Zobacz, jakie rekordowe emerytury wypłacane są w Polsce i kto je dostaje. Bydgoski oddział ZUS podaje wyliczenia. Są także emerytury tak niskie, że trudno w nie uwierzyć! Szczegóły w galerii:
► To może Cię zainteresować: Emeryci w tym roku znowu dostaną czternastą emeryturę. Zasady wypłaty czternastej emerytury będą takiej, jak w ubiegłym roku. W artykule wyjaśniamy, komu przysługuje "czternastka", w jakim terminie zostanie wypłacona oraz informujemy o stawkach, jakie dostaną emeryci.
Skąd takie niskie emerytury?
- Niskie emerytury wciąż wywołują ogromne zdziwienie, bo wiele mówi się o gwarantowanym minimalnym świadczeniu emerytalnym, które od marca wynosi 1588,44 zł brutto - mówi Krystyna Michałek. - Pamiętać trzeba jednak, że prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury mają osoby, które osiągnęły wiek powszechny (60/65 lat) i mają wymagany staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy) wynoszący 20 lat dla kobiety, 25 lat dla mężczyzny. Jeśli ktoś nie ma wymaganego okresu ubezpieczenia, to otrzyma taką kwotę, która zostanie wyliczona przez Zakład bez podwyższenia do minimum.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?