Projekty można było zgłaszać od 24 maja do 30 czerwca. Mieszkańcy przesłali projekty:
- ponadosiedlowe – 52;
- osiedlowe – 536;
- społeczne – 138;
- mikroprojekty osiedlowe – 182.
Najbardziej aktywni byli mieszkańcy osiedla Błonie, skąd nadesłano 48 projektów. Ponad 40 zgłoszono ich na Wyżynach, w Nowym Fordonie oraz na osiedlu Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto.
– Ponad 900 zgłoszonych projektów to dowód na to, że bydgoszczanki i bydgoszczanie chcą i potrafią decydować o mieście. Ten wynik doskonale pokazuje też jak bardzo cenimy ideę samorządności. Dziękuję za waszą aktywność i zachęcam do dalszego zaangażowania w kolejnych etapach prac nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Miasto rozpoczyna teraz etap analizy i weryfikacji zgłoszeń. Każde zostanie sprawdzone przez zespół ds. weryfikacji projektów. Ten etap obejmuje ocenę formalną oraz merytoryczną, w tym ich zgodność z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a także sprawdzenie poprawności oszacowania kosztów realizacji.
– Zgłoszone w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego projekty zostaną ocenione przez samych bydgoszczan. W dniach 17 lipca-15 września czekamy na opinie w ramach weryfikacji obywatelskiej. Weryfikacja prowadzona przez samych mieszkańców ma pomóc m.in. członkom Zespołu ds. weryfikacji w ocenie projektów i podjęciu decyzji, czy mogą one być zrealizowane i poddane pod głosowanie mieszkańców – informuje UMB.
Po zakończeniu tego etapu zostanie opublikowana lista zakwalifikowanych projektów. Głosowanie w tegorocznej edycji odbędzie się od 4 do 30 listopada. Budżet na realizację wybranych przez mieszkańców zadań to 16 mln zł.
