Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rejestrujesz w Bydgoszczy używane auto? Możesz zostawić sobie starą rejestrację

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Na giełdach samochodowych jeszcze zastój, ale ci którzy zdecydują się na kupno auta, będą je mogli przerejestrować taniej.
Na giełdach samochodowych jeszcze zastój, ale ci którzy zdecydują się na kupno auta, będą je mogli przerejestrować taniej. Aneta Żurek
Od poniedziałku 31 stycznia obowiązują nowe przepisy rejestracji samochodów. Niektórzy kierowcy nie orientują się, że mogą z nich skorzystać i na rejestracji oszczędzić.

Zobacz wideo: Wysokie mandaty dla kierowców na drodze S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

Niedługo coraz trudniej będzie zorientować się na bydgoskich drogach czy kierowca przed nami jedzie z Torunia, Żnina, Nakła czy też jest miejscowy. Od kilku dni przy rejestracji auta - pod pewnymi warunkami - nie trzeba będzie zmieniać starej tablicy rejestracyjnej. Bydgoszczanin będzie więc mógł jeździć na "blachach" toruńskich, grudziądzkich, warszawskich czy krakowskich. Samemu też będzie mógł używać tablic nie zaczynających się na CB, jeśli przy zmianie samochodu nie będzie chciał zmieniać tablic rejestracyjnych.

Dotychczas przy okazji rejestracji używanego auta koniecznością było przerejestrowanie auta, gdy pojazd miał być użytkowany na terenie innego powiatu, niż do tej pory był zarejestrowany. W praktyce oznaczało to, że niemal każdy bydgoszczanin musiał zmieniać blachy, bo rzadko kiedy kupowane auto miało już bydgoską rejestrację. Teraz nie ma to już znaczenia, o ile spełnionych zostanie kilka warunków.

To Cię może też zainteresować

- Aby zachować dotychczasowe numery rejestracyjne należy złożyć odpowiedni wniosek. Warunkiem jest wcześniejsza rejestracja na terytorium Polski oraz posiadanie tablic zgodnych z rozporządzeniem w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych tzw. eurotablice (z flagą Unii Europejskiej) utrzymane w należytym stanie i czytelne - informuje ratusz. tablice muszą być też aktualne i w dobrym stanie.

- Ta sama procedura dotyczy również aut zabytkowych, a także samochodów z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi - o ile nowy właściciel chce je zachować. Tablice muszą być jednak "unijne", nie mogą więc to być stare, czarne tablice, a nie nowe z polską flagą - wyjaśnia Małgorzata Witczak, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych bydgoskiego ratusza. - W tym wypadku oszczędza się na czasowej rejestracji auta, pozostaje do opłaty 67 złotych - za nowy dowód rejestracyjny i znaki legalizacyjne. Od września na kierowców czekać będzie kolejna zmiana - nie trzeba będzie m. in. występować o kartę pojazdu.

W styczniu tego roku zarejestrowano w Bydgoszczy 2 600 samochodów, przy czym styczeń tradycyjnie jest miesiącem zastoju w rejestracjach pojazdów, lawina rusza zwykle z końcem marca. Tylko w zeszłym roku zarejestrowano w naszym mieście 30 tysięcy samochodów. Z tego tylko 139 pojazdów elektrycznych (wśród nich 115 osobówek). Rok w wcześniej, w 2020 roku, elektryków zarejestrowano 87 (w tym 69 "osobówek").

Warto wiedzieć, że od niedawna właściciele samochodów mają również możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu, jeśli wymaga on naprawy. Chodzi o sytuację, gdy pojazd

  • uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia bądź ramy lub nosi ślady uszkodzeń albo stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • w czasie badania technicznego stwierdzono ślady uszkodzeń lub naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • wystąpiła szkoda istotna w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu mająca wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i stwierdzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń

Okres czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu wyniesie od 3 do 12 miesięcy. Ponowne wycofanie będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo