Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy już pilnują bezpieczeństwa nad wodą w regionie. Na plażach będą Korytarze Życia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W tym sezonie na 39 strzeżonych kąpieliskach w regionie pojawią się Korytarze Życia
W tym sezonie na 39 strzeżonych kąpieliskach w regionie pojawią się Korytarze Życia Fot. Nadgoplańskie WOPR
Ratownicy pilnują już bezpieczeństwa na większości z 39 zgłoszonych w tym sezonie do otwarcia w regionie kąpielisk. Na pozostałych flagi WOPR wciągnięte zostaną na maszty 1 lipca. W tym roku na plażach pojawią się specjalne Korytarze Życia.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!

- W całodobowej gotowości są już wszystkie nasze stanice, patrolujemy największe akweny – informuje nas Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Nie przeceniaj swych umiejętności

W pandemii wielu ludzi przybrało na wadze, a ich umiejętności pływackie - głównie z powodu zamknięcia basenów - zmalały.
Widać to także po kondycji ratowników, ale szefostwo WOPR-u ocenia tak: - jeśli technika jest dobra, to wkrótce podszlifują formę i wrócą do pełnej sprawności.

- Pandemia rzeczywiście odcisnęła piętno na ludziach, więc apeluję o rozwagę. Nie przeceniajmy swoich umiejętności, nie szarżujmy i przede wszystkim nie wchodźmy do wody po alkoholu – radzi Maciej Banachowski. Dodaje, że do większość utonięć przyczynia się alkohol.

To też może Cię zainteresować

19 czerwca do Wisły w Grudziądzu wskoczył ok. 50-letni mężczyzna. Jego ciało wydobyli strażacy. Był nietrzeźwy. Od początku czerwca w województwie utonęły 3 osoby.

Największe ryzyko utraty życia w wodzie (49 proc. ogólnej liczny utonięć) narażeni są mężczyźni ok. 40. roku życia, najmniej dzieci (ok. 5 proc.).

Wszędzie będą Korytarze Życia

Ustawiane są w dwóch miejscach kąpieliska, aby ratownicy mieli jak najlepszy dostęp do wody i ewakuacji poszkodowanych. Mowa o Korytarzach Życia, które pojawią się na wszystkich 39 strzeżonych kąpieliskach w Kujawsko-Pomorskiem.

To rodzaj parawanów ustawionych na plaży. W upalne dni plażowicze potrafią rozłożyć się (także z własnymi parawanami) tak szczelnie wzdłuż brzegu, że w sytuacji kryzysowej ratownicy muszą biegać pomiędzy ludźmi lub wręcz rozganiać ich.
Korytarze Życia zostały zakupione z funduszy wojewody kujawsko-pomorskiego. Na każdym jest informacja o tym, aby w razie zagrożenia życia lub zdrowia telefonować na nr alarmowy 112 albo 601 100 100 – nr ratunkowy nad wodą.

Ratownicy ubrani są w tym sezonie w czerwone koszulki nowego wzoru, wyposażeni w apteczki biodrowe i zestawy ABC (maska, fajka do oddychania, płetwy).

Pływaj w jasnym czepku

Jeśli ktoś wypływa poza strzeżone kąpielisko (co nie jest zabronione), powinien założyć czepek w jaskrawych barwach i zabrać np. bojkę pływacką.

Powinien płynąć do 50 m od linii brzegowej, co zwiększa szansę na ratunek w przypadku skurczu mięśni, a przede wszystkim minimalizuje prawdopodobieństwo najechania przez skuter wodny lub motorówkę.

- Nie pływajmy przez środek jezior, nie przecinajmy torów żeglownych, bo to może skończyć się najechaniem przez szybką jednostkę pływającą o napędzie mechanicznym – radzi Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Użytkownicy skuterów wodnych często naruszają strefy przylegające do kąpielisk. Nadgoplańskie WOPR oznakowało kąpielisko w Kruszwicy bojkami ostrzegawczymi wysuniętymi 50 m poza skrajne boje tamtejszej plaży. Wszystkie inne rejonowe jednostki WOPR w regionie będą namawiane do tego samego.

Coraz więcej akcji technicznych

Gdy nastają bardzo ciepłe dni, ratownicy mają pełne ręce roboty przy akcjach technicznych na wodzie.

- Tak było już w wyjątkowo gorący weekend 18-19 i 20 czerwca, gdy na wodzie pojawiło się bardzo dużo jednostek pływających i dosłownie co chwilę otrzymywaliśmy wezwanie do pomocy w holowaniu uszkodzonych łodzi – kontynuuje Banachowski. - Ten problem narasta każdego roku, bo coraz więcej ludzi kupuje sobie skutery wodne i jachty motorowe. Potem zdarzają się awarie silników, napłynięcia na mielizny lub kamienie, uszkodzenia kadłubów.

Jeśli ktoś na łodzi potrzebuje pomocy, wtedy akcja odbywa się za darmo, w ramach obowiązku ratowania życia i zdrowia, i czasem także w bezpieczne miejsce holowana jest łódź. Gdy jednak osoby znajdujące się na pokładzie nie są zagrożone, a łódź ulega awarii, wtedy za pomoc pobierana jest opłata. Nie jest wysoka – np. za holowanie łodzi z 2 kilometrów do przystani w Kruszwicy pobiera się 50 zł. Dalsza wyprawa, na wysokość przeprawy promowej przez Gopło między Złotowem a Ostrówkiem, będzie kosztować wzywającego 200 zł.

To też może Cię zainteresować

We wspomniany weekend sternik jachtu motorowego rzucił kotwicę na środku żeglownego toru wodnego na Gople (pływają nim m.in. statki pasażerskie) i oddał się błogiemu opalaniu. Gdy podpłynęli ratownicy, okazało się, że ma awarię silnika, a nie ma nawet pagaja (wiosła), dzięki któremu mógłby dopłynąć przynajmniej poza tor wodny. Ratownicy zholowali go, choć zadowolony nie był.

Można zdobyć kartę pływacką

Ratownicy namawiają do zdobywania Kart Pływackich oraz ich specjalnych wydań – Żółtych Czepków. Nie ma żadnych uprawnień z tytułu ich posiadania, w przeciwieństwa do tego co określone było prawem do 1 lipca 1997 roku, gdy bez tego pierwszego dokumentu nie można było wypożyczyć nawet roweru wodnego czy kajaka, a bez drugiego wypłynąć wpław dalej niż 50 metrów od brzegu.

- Karta Pływacka jest tylko dokumentem potwierdzającym umiejętność pływania, zaś Żółty Czepek daje jego posiadaczowi poczucie większych umiejętności pływackich. Dla własnej satysfakcji warto je zdobyć – namawia na koniec prezes regionalnego WOPR-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ratownicy już pilnują bezpieczeństwa nad wodą w regionie. Na plażach będą Korytarze Życia - Gazeta Pomorska