Opracowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) coroczny raport uwypuklił, że nierówności między kobietami, a mężczyznami zostały pogłębione przez pandemię COVID-19.
Raport analizuje sfery, w których kobiety zostały najboleśniej dotknięte – zarówno sferę ekonomiczną, jak społeczną czy polityczną
- Europa się odbije, o ile równość płci będzie głównym elementem działań naprawczych - powiedziała Carlien Scheele, dyrektorka EIGE. - EIGE może w tym pomóc, dostarczając statystyki dotyczące płci, które mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia różnych skutków pandemii dla kobiet i mężczyzn oraz oceny, gdzie pieniądze są najbardziej potrzebne – dodała.
Wzrost przemocy od wiosny
Raport EIGE potwierdził, że pandemia COVID-19 nasiliła przemoc domową. Już wiosną 2020 roku kilka państw członkowski Unii Europejskiej zanotowało gwałtowny wzrost przemocy w rodzinie.
Jak przywołuje raport – we Francji liczba zgłoszeń dotyczących agresji w dom Francji wzrosła o 32 procent w pierwszym tygodniu lockdownu. Natomiast Litwa odnotowała o 20 procent więcej zgłoszeń przez pierwsze trzy tygodnie restrykcji. Pięciokrotny wzrost został zanotowany w Irlandii, a władze hiszpańskie poinformowały o 18 procentowym wzroście.
Problem przemocy domowej w większym stopniu dotyczył osób, które już wcześniej doświadczały przemocy domowej. Także był częstszy wśród par posiadających dzieci, uboższych i takich, gdzie obydwoje partnerów z powodu restrykcji musiało przebywać w domu.
Nierówności ekonomiczne
Raport EIGE podkreślił także, że podczas pierwszej fali pandemii zatrudnienie kobiet w całej Unii Europejskiej spadło o 2,2 miliona.
Sama pandemia uderzyła przede wszystkim w takie branże, jak sprzedaż hotelarstwo i gastronomia czy biura podróży, czyli miejsca, w których nadal pracuje więcej kobiet niż mężczyzn i takie, gdzie pracy nie można wykonywać zdalnie.
Poziom bezrobocia wśród kobiet w UE wzrósł z 6,9 procent w kwietniu 2020 roku do 7,9 procent we wrześniu ubiegłego roku.
Także pomimo rosnącego zatrudnienia latem, w momencie kiedy gospodarki państw były odmrażane, kobietom ciężej było wrócić do pracy – zatrudniano o połowę mniej kobiet niż mężczyzn.
Podkreślono także, że kobiety znajdują się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Stanowią 76 procent personelu w sektorze ochrony zdrowia i pomocy społecznej i 86 procent pracowników w sektorze opiekuńczym, a tym samym są bardziej narażone na zarażenie koronawirusem.
Komisja zapowiada zmiany
W zeszłym roku przewodnicząca Komisji Europejskie Ursula von der Leyen, wiceprzewodnicząca Věra Jourová i komisarz do spraw równości Helena Dalli przedstawiły strategię na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020-2025.
Jak podaje KE, „jednym z głównych priorytetów określonych w strategii była inicjatywa na rzecz skuteczniejszego zapewniania równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn poprzez przejrzystość wynagrodzeń.” Jednocześnie Komisja pracuje nad nową inicjatywą ustawodawczą dotyczącą zwalczania przemocy uwarunkowanej płcią.
