
Utrata masy ciała, której przyczyny nie znasz
Niezamierzona utrata masy ciała, szczególnie gdy towarzyszą jej inne objawy ze strony układu pokarmowego, może być symptomem nowotworu. Jest to związane między innymi z utratą apetytu lub problemami z wchłanianiem składników odżywczych przez chore jelita.

Objawy raka jelita grubego. Zmiany w stolcu oraz gazy i wzdęcia
Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie stolca, szczególnie występowanie stolca o bardzo wąskiej średnicy - to znak do niepokoju. Ołówkowate stolce mogą być spowodowane zwężeniem odbytnicy w wyniku powstania nowotworu.
Udaj się do lekarza, by wykluczyć najgorszą diagnozę (taki wygląd stolca wcale nie musi świadczyć o nowotworze, mogą go powodować również inne dolegliwości, np. hemoroidy).
Warto wiedzieć: Nadmierne gazy, wzdęcia oraz uczucie przepełnienia mogą być wynikiem przeszkód w jelitach spowodowanych nowotworem. Symptomy te często pojawiają się razem z bólem brzucha i zmianami w rytmie wypróżnień.

Uwarunkowania genetyczne przy nowotworze jelita grubego
Jednym z czynników ryzyka pojawienia się nowotworu jelita grubego są uwarunkowania genetyczne. Jeśli w twojej rodzinie występują przypadki raka jelita grubego, warto pójść do specjalisty, poinformować go o tym fakcie i poddawać się regularnym badaniom.

Inne czynniki ryzyka nowotworu jelita grubego
Uwarunkowania genetyczne to tylko jeden z czynników ryzyka nowotworu jelita grubego. Inne to, między innymi, wiek (większe ryzyko u osób po 50. roku życia) palenie tytoniu, tryb życia (większe ryzyko u osób z niewielką aktywnością fizyczną). Bardzo duży wpływ ma również dieta. Osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością, hipertriglicerydemią są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego.