Nie masz konta w banku - ZUS nie wypłaci ci emerytury lub renty - tak można podsumować kolejną proponowana zmianę. Co do zasady świadczenia długoterminowe (emerytury, renty, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe itp.) mają być wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.
Konto obowiązkowe dla nowych emerytów. A co z przynoszeniem renty przez listonoszy?
Przepis dotyczyć ma jednak wyłącznie świadczeń przyznawanych od 2022 r. Ci, którzy uzyskają emerytury (renty) do końca br. mogą wybierać, jak ma być im doręczane świadczenie. Komu już emeryturę (rentę) przynosi listonosz - dalej będzie ją przynosił.
Ważne! Komu już emeryturę (rentę) przynosi listonosz - dalej będzie ją przynosił.
A co w sytuacji, gdy komuś pogorszy się zdrowie, sprawność i nie będzie w stanie korzystać z konta, płacić kartą, korzystać z bankomatu? W wyjątkowych sytuacjach "ze względu na szczególnie uzasadniony interes osoby uprawnionej" (tak zapisano w projekcie), ZUS będzie mógł się zgodzić na inny sposób przekazywania emerytury czy renty. Zakład będzie więc oceniał, co jest "uzasadnionym interesem" ubezpieczonego.
Już obecnie większość emerytur, rent i innych świadczeń przekazywana jest na rachunki bankowe odbiorców. W większość przekaz na konto wybierają nowi emeryci, bo posiadanie rachunku bankowego jest dla nich oczywiste. Z danych ZUS wynika, że 81 proc. nowych świadczeń przyznanych w 2019 roku było przekazywanych na rachunki bankowe. W sumie ponad 73 proc. wszystkich emerytur, rent przekazywana jest na konto odbiorców. Ma to też obniżyć koszty - przekaz pocztowy jest droższy niż przelew na konto.
Te zmiany nie obejmują świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków chorobowych, macierzyńskich, świadczenia rehabilitacyjnego.