Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa dr. Stefanowi Pastuszewskiemu złożył na ręce Moniki Matowskiej, przewodniczącej rady Miasta Bydgoszczy klub radnych PiS.
Pastuszewski sprawował mandat posła na Sejm RP I kadencji z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. W latach 1990–2002 był radnym Bydgoszczy, ponownie objął tę funkcję w 2005 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W 2006, 2010 i 2014 był wybierany na kolejne kadencje. Nie uzyskał reelekcji w 2018. Od 1994 do 1998 zajmował stanowisko wiceprezydenta miasta.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: "Dr Stefan Pastuszewski jako literat jest jednym z najbardziej znanych twórców związanych z Bydgoszczą. Jest autorem niezliczonej ilości wierszy, artykułów i prelekcji oraz wielu publikacji książkowych. Między innymi na uwagę zasługuje Krótka Historia literatury w Bydgoszczy Jest inicjatorem i współzałożycielem kilku stowarzyszeń, m.in. Stowarzyszenia Bydgoskiego 18-go południka, "Bractwo Inflanckie" (...) Stworzył też w 2022 roku po napaści, Rosji na Ukrainę organizacji pomagającej uchodźcom w Bydgoszczy."
Radni podkreślają, że dr Pastuszewski został też wielokrotnie doceniony przez władze państwowe, odznaczony m.in. Krzyżem komandorskim Orderu odrodzenia Polski (2018), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015), Złotym Krzyżem zasługi (2005) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001)
Medal dla Jana Raczyckiego
Medalem Kazimierza Wielkiego ma zostać udekorowany Jan Raczycki. Od września 1980 r. był członkiem Komitetu Założycielskiego i Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Kombinacie Maszyn Przemysłu Materiałów Budowlanych „Zremb-Makrum” w Bydgoszczy. W 1981 r. reprezentował Region Bydgoski na I WZD NSZZ „Solidarność. W latach 1980-1981 zajmował się kolportażem czasopism niezależnych: „Serwisu Informacyjnego”, „Tygodnika Mazowsze”, wydawnictw paryskiej „Kultury”. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności związkowej. 13.03.1982 r. został aresztowany, następnie skazany wyrokiem Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego na 1 rok więzienia i osadzony w Areszcie Śledczym w Inowrocławiu i Zakładzie Karnym w Potulicach. Po wyjściu z więzienia nadal zajmował się działalnością wydawniczą i kolportażem wydawnictw podziemnych. Inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa do 1989 r.
Przypomnijmy, że w 2022 roku zarząd Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wystąpił - oceniając bogaty dorobek prezesa TMMB Jerzego Derendy - wnioskował do Rady Miasta Bydgoszcz o nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy. W tej sprawie na razie cisza.
Nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Bydgoszczy” następuje w drodze uchwały Rady Miasta. Godność tą otrzymują osoby żyjące o szczególnym i niepodważalnym wkładzie w rozwój Rzeczypospolitej Polskiej lub zasługach na rzecz rozwoju i promocji Bydgoszczy.
Wśród honorowych obywateli miasta są m.in. Leonard Pietraszak, aktor, Eleonora Harendarska, wieloletnia dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Felicja Gwincińska, długoletnia radna Rady Miasta Bydgoszcz, zasłużona dla kultury bydgoskiej i polskiej.
