[break]
- Stawiamy na ekologię, a to przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju „People & Planet Positive”, którą realizuje nasza firma - mówi Karol Nahajowski, regionalny kierownik marketingu Ikea Retial w Polsce. - Jesteśmy w Bydgoszczy obecni już prawie rok. Ratusz także podejmuje działania, mające na celu dbanie o środowisko. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły. Stąd pomysł, aby przekazać placówkom szkolno-wychowawczym żarówki LED, które w porównaniu z tradycyjnymi zużywają do 85 procent mniej energii elektrycznej. W efekcie pozwala to ograniczyć emisję dwutlenku węgla, mającą duży wpływ na postępujące zmiany klimatyczne. Bydgoszcz jest pierwszym miastem, w którym realizujemy to przedsięwzięcie. Jeśli każdy mieszkaniec wymieniłby jedną tradycyjną żarówkę na tę typu LED, to w ciągu roku emisja dwutlenku węgla w mieście zostałaby zredukowana o ponad 53 tony. Taki sam efekt osiągnęlibyśmy, gdyby z ulic Bydgoszczy zniknęło 1300 samochodów.
Liczą na niższe rachunki
Żarówki z Ikei już dotarły do burs nr 1, 2 i 3, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 i Przedszkola nr 20.
- Zależało nam, aby trafiły do placówek szkolno-wychowawczych, bo duży nacisk kładziemy na edukację proekologiczną wśród dzieci i młodzieży - wyjaśnia Karol Nahajowski.
Z prezentu zadowoleni są sami obdarowani. Maluchy z Przedszkola nr 20, które wczoraj odwiedziły bydgoski ratusz, w podziękowaniu przekazały Marijan Willemse, store manager Ikea Retial, własnoręcznie wykonaną laurkę.
- Otrzymaliśmy 200 żarówek. To cenna pomoc - mówi Violetta Hermanowska, dyrektorka przedszkola. - Nasz budynek liczy ponad 3 tys. metrów kwadratowych i jego utrzymanie sporo kosztuje. Zainstalowanie oświetlenia LED na pewno przyczyni się do oszczędności.
Satysfakcji nie kryła też Danuta Kamińska-Skulich, dyrektora Bursy nr 2 przy ul. Swarzewskiej, gdzie trafiło 400 żarówek LED. - Mieszkają u nas uczniowie z małych miejscowości i cieszymy się, że poprawi się komfort ich życia - mówi dyrektorka. - Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziemy mogli w przyszłości przeznaczyć np. na konkursy i nagrody dla naszych podopiecznych.
W Bursie nr 1 przy ul. Głowackiego część z 480 żarówek przekazanych przez Ikeę została już zainstalowana. - Zrobiło się naprawdę jaśniej - zapewnia Maria Konarzewska, dyrektorka placówki.
W trosce o środowisko
- Utrzymujemy się głównie z własnych środków i każde wsparcie się przyda - twierdzi Maria Konarzewska. - A ponieważ oświetlenie LED-owe może świecić nawet 20 lat i zużywa mniej energii elektrycznej, to liczymy, że rachunki za prąd będą niższe, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na doposażenie naszej placówki, organizację rozgrywek sportowych, czy sekcję wolontariacką, która prężnie u nas działa.
Oświetlenie LED-owe zużywa mniej energii elektrycznej. Liczymy więc, że rachunki za prąd będą niższe. - Maria Konarzewska
Bydgoszcz jest miastem, które znane jest z ekologicznych inwestycji. - Przykładem może być wymiana w miejskich latarniach ponad 7300 starych opraw świetlnych na nowoczesne LED-owe - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Poza tym przy wsparciu funduszy unijnych zbudowaliśmy Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. Planujemy też modernizację budynków szkolnych i burs, np. docieplenie, remonty dachów, czy wymianę okien. Prace rozpoczną się w tym roku przy wsparciu środków unijnych. To tylko wycinek naszych działań. Inwestujemy w nowatorskie rozwiązania, poprawiające komfort życia mieszkańców, a współpraca z Ikeą w zakresie zrównoważonego rozwoju dobrze się w to wpisuje.
