Organizacja czasu pracy całkowicie uległa zmianie. Pracujemy o różnych porach, także w nocy. Jednocześnie zakłócenie rytmu dobowego wywoływane sezonową zmianą czasu skutkuje również czasową mniejszą wydolnością w pracy i zwiększonym ryzykiem dekoncentracji i różnych chorób.
- Zmiana czasu nam się opłaca? Rolnicy powiedzą, że zwierzęta nie mają zegarów, a my musimy funkcjonować zgodnie z tym zegarem, który dotyka zwierząt, więc niekoniecznie market, który każe nam o godzinę wcześniej lub później dowieźć towar jest tym elementem, który nam pomaga w pracy. Bankowcy powiedzą, że muszą mieć co najmniej kilka albo kilkanaście godzin na to, aby system bankowy który pracuje w tle działał prawidłowo. Zdarzały się awarie nawet takie, które doprowadzały do tego, że we wtorek uruchamiały się bankomaty. Mieliśmy zmianę z soboty na niedzielę a bankomaty zaczęły funkcjonować dopiero we wtorek- mówi Gabryś.
Problemem jest również praktyczna realizacja zmiany czasu np. w przypadku komunikacji. Pociągi czy autobusy w zależności od tego, czy przesuwamy wskazówki zegarów do przodu, czy do tyłu, przybywają do celu spóźnione lub muszą zaliczyć przymusowy godzinny postój.
- W stanach Zjednoczonych prowadzono badania i okazało się, że o ile zmiana „marcowa” nie przynosi żadnych zmian, to zmiana „październikowa” okazywała się być obarczona przyrostem zużycia energii o 1 proc., więc zadziałało tutaj coś wręcz odwrotnego- podsumowuje ekspert.
Przeczytaj także:
- Użytkowanie wieczyste. Dlaczego mielibyśmy w tym roku płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma
- Po 20 maja produkcja, sprzedaż i eksport wyrobów tytoniowych może być niemożliwa
- 60 Sekund Biznesu: Zapłaciłeś za użytkowanie wieczyste a grunt przekształcił się? Pieniądze trafią na poczet opłaty przekształceniowej
