
Warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, który od 1 października 2017 roku wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponowne przeliczenie emerytury może ją zwiększyć.
Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, emerytury częściowe i pomostowe). Szczegóły w dalszej części galerii >>>

Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, emerytury częściowe i pomostowe). Natomiast nie podlega przeliczeniu nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w przypadku podlegania ubezpieczeniu po przyznaniu tego świadczenia.

By mieć przeliczoną emeryturę, trzeba złożyć wniosek w tej sprawie. Warto to zrobić, bo nie ponosimy żadnego ryzyka. Jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał emeryturę w wysokości dotychczasowej, czyli korzystniejszej. Nie obniży emerytowi świadczenia.

O tym, kiedy można złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, decyduje to, jakie świadczenie otrzymujemy.
- W przypadku pracujących emerytów mających "stare emerytury" wniosek należy złożyć po zakończeniu kwartału kalendarzowego
- W przypadku pracujących emerytów mających "nowe emerytury" - nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.
- W pozostałych przypadkach z wnioskiem do ZUS można się udać w dowolnym terminie.