Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy
Obowiązujące w 2021 r. zmiany w zakresie opłaty targowej i podatku od nieruchomości to efekt uchwalonej w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
W Bydgoszczy problem problem opłaty targowej nie istnieje. - Opłata targowa nie jest pobierana - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - W 2020 roku wpływy z tytułu podatku od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych wyniosły 242.637.634 zł.
- Na terenie całego województwa kujawsko – pomorskiego działa Polska Strefa Inwestycji, którą zarządza Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dzięki strefie przedsiębiorcy mogą uzyskać między innymi zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych. Taka pomoc udzielana jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług - przypomina wyjaśnia Joanna Gasek Zastępca Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych. - Pomoc publiczna w postaci zwolnienia z podatku dochodowego przyznawana jest z tytułu wydatków kwalifikowanych na nową inwestycję, badania i rozwój lub 2-letnich kosztów pracy pracowników zatrudnionych w ramach nowej inwestycji.
Niedawno jeden z radnych PiS z Bydgoszczy zapytał prezydenta, czy jest szansa na wprowadzenie w mieście tzw. loterii podatkowej, jak np. w Łodzi. Oddający w Bydgoszczy podatek mieliby szansę wygrać pieniądze. Ale to nie jest proste.
- Odpowiedzią na problem była ustawa metropolitalna, która miała zapewniać finansowanie choćby wspólnej komunikacji publicznej, ale została ograniczona jedynie do Śląska. Stawiamy na dobrowolną współpracę z samorządami i wspólnie organizujemy wiele funkcji i je współfinansujemy. Tak minimalizujemy problem mieszkania w jednej gminie, a korzystanie z usług w drugiej - mówi Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy, podkreślając, że gminy nie maja dostępu do wpływów z podatku PIT od mieszkańców.
