Protest kierowców TIR-ów, o co chodzi?
W piątek, 17 sierpnia, podróż może wam zająć nieco więcej czasu niż zwykle. Kierowcy ciężarówek prowadzą tego dnia protest, m.in., w związku z "akcją TIR", jaką prowadzi policja. TIR-owcy uważają, że trwa na nich nagonka i nie zgadzają się, by karać ich za zbyt długie wyprzedzanie. Dlatego w piątek będą jeździć wolniej...
"Nadmienić należy, iż kodeks nie definiuje precyzyjnie, kiedy wyprzedzanie jest wyprzedzaniem, a kiedy to wykroczeniem pod pięknie brzmiącą nazwą "zbyt długie wyprzedzanie”. To doprowadza do tego, że funkcjonariusz sam ustala sobie swoje normy, może to być 40 sek ale może to być również i 30 jak i 20 sekund trwania manewru, co w konsekwencji wprowadza nieregulowany prawnie zakaz wyprzedzania!" - piszą pomysłodawcy akcji Protest 69.
Protest 69. Na czym będzie polegać akcja TIR-owców
Biorący udział w akcji kierowcy TIR-ów będą jechać wolniej - o 10 km/h niż pozwala ograniczenie prędkości w danym miejscu. Nie będą też wyprzedzać (na drogach dwujezdniowych). Swoją akcję tirowcy będą prowadzić zarówno w terenie zabudowanym, jak i na drogach ekspresowych i autostradach.
Budowa obwodnicy Bydgoszczy widziana z kosmosu. Tak S5 zmien...
Trudno ocenić, jak wielu kierowców TIR-ów zdecyduje się na wzięcie udziału. Zapewne wielu nie będzie mogło sobie na to pozwolić np. ze względu na zobowiązania, jakie firmy transportowe mają wobec swoich kontrahentów.
Założenie protestu to jazda z prędkością 69km/h autostradami, 60km/h poza nimi oraz 40km/h w terenie zabudowanym. Podobno zawsze pędzimy jak szaleni, pokażmy im, jak by wyglądała codzienność z nadgorliwymi kierowcami ciężarówek.
Protest kierowców ciężarówek - kiedy i o której
Protest 69 rozpocznie się w piątek, 17 sierpnia o godzinie 7.00, a zakończy o godzinie 20.00 tego samego dnia.
Czego domagają się pomysłodawcy akcji?
1. Uregulowania prawnego ,,zbyt długiego manewru wyprzedzania” na poziomie powyżej 50 sekund
2. Zakończenia do czasu prac legislacyjnych, nad postulatem z punktu 1. Akcji ,,TiR”
3. Powtórnej analizy częstotliwości i miejsc występowania zakazów wyprzedzania.
4. Zmianiy obecnych zakazów wyprzedzania na autostradach, obwodnicach i drogach ekspresowych na zakazy godzinowe (obowiązujących w godzinach największego ruchu).
5. Włączenia do kodeksu ruchu drogowego przepisu karzącego za utrudnianie manewru wyprzedzania (poprzez przyspieszanie przez pojazd, który jest wyprzedzany lub utrzymywanie niezmiennej prędkości, jeśli przeszkadza ona w płynnym zakończeniu manewru przez wyprzedzającego).
6. Włączenia w system szkoleń i uzyskiwania prawa jazdy kategorii C + E oraz kwalifikacji zawodowej edukacji z zakresu kultury na drodze w szczególności:
- Nauki, iż wymuszanie podczas manewru wyprzedzania (tzw. Wyjazd przed maskę) stwarza wyjątkowe zagrożenie w ruchu
- Nauki, iż będąc wyprzedzanym mamy obowiązek zredukować prędkość o przynajmniej 3 km/h
7. Wprowadzenia kar za wjazd przed samochód ciężarowy i celowe gwałtowne wyhamowanie takiego zestawu (uznanie za dowód nagrania z rejestratora jazdy), z powodu niebezpieczeństwa jakie powoduje ten manewr (odebranie prawa do prowadzenia pojazdów na okres półroczny).
8. Wprowadzenie do nauki prowadzenia pojazdów (wszystkich kategorii) informacji, na temat tego, jak wygląda proces hamowania załadowanym zestawem (ciągnik+naczepa/przyczepa), aby pokazać, jak groźne może być nagłe wyhamowanie takiego pojazdu i jakie konsekwencje może nieść dla innych uczestników ruchu)
Flesz: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?