Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Warszawie 13.10.2020 - zapis relacji. Protestujący pod Senatem [zdjęcia]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Protest rolników przeciwko piątce Kaczyńskiego 13 października 2020
Protest rolników przeciwko piątce Kaczyńskiego 13 października 2020 nadesłane J. Kaźmierczak
Manifestacja w obronie polskiego rolnictwa - tak swój protest wobec piątki dla zwierząt nazywają rolnicy, którzy licznie pojawili się we wtorek 13 października w Warszawie. Zbiórkę organizowali na placu Zawiszy, z którego ok. godziny 11:00 wyruszyli pod budynek parlamentu. Do stolicy docierali autokarami w zorganizowanych grupach i pojedynczo samochodami. Tego dnia Senat zajmuje się ustawą.

"Nie masz bydła i uważasz, że ustawa cię nie dotyczy? To błąd!", przekonują rolnicy swoich kolegów po fachu, którzy jeszcze nie zdecydowali się dołączyć do protestu przeciw tzw. piątce Kaczyńskiego. - Cały rząd, sejm, cały senat powinien sprzeciwić się piątce dla zwierząt - to główny postulat - mówi w jednym z nagrań Michał Kołodziejczak z Agrounii. Podkreśla, że ustawa dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku i profesji.

Przed protestem w Warszawie przypomina, że trzeba przestrzegać przepisów, a nie przepychać się z policją. Do autokarów radzi zabrać maseczki i ankiety antycovidowe. Wyjaśnia, że spisywanie rolników przez policję jest elementem wywierania presji.

Senat zajmuje się dziś ustawą o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw - na żywo

:

Protest rolników w Warszawie 13.10.2020 - relacja:

15:05 Na zakończenie ponownie brzmi "Rota". Kołodziejczak: "Widzimy się na drodze za kilka dni".
Kołodziejczak powołując się na infomacje policji mówi o 70 tysiącach protestujących rolników.

14:52 Kołodziejczak zapowiada, że o 15 protestujący rolnicy rozejdą się.

14:48 Na scenie Gabriel Janowski, były minister rolnictwa: - Są w dziejach momenty specjalne, kiedy się waży los kraju, narodu. I powiem z całym przekonaniem - dziś jest taki czas - przekonuje. - To w waszych rękach jest los rolnictwa.

14:38 Sławomir Izdebski apeluje, żeby nie dać się wyprowadzić z równowagi, bo grozi to procesami, skłóceniem. - Chcemy być jako jedność.
14:36 Wiktor Szmulewicz: - My nie chcemy żadnej jałmużny, chcemy produkować - krzyczy ze sceny.
14:34 - Za tydzień musi być nas dużo, dużo więcej. Ustalimy razem co mamy zrobić. Nie ma miejsca na najmniejszy podział - mówi Kołodziejczak. Prosi posłów i senatorów o wsparcie.

14:24 Michał Kołodziejczak po spotkaniu w Senacie z marszałkiem Grodzkim: - Jest nas ciagle za mało, oni ciągle nie są przekonani, że mamy rację. Widzę w Senacie dobrą wolę, ale brak odwagi.

- Pod domem każdego posła, senatora musi byc wysypany obornik - mówi Kołodziejczak.

14:21 Organizatorzy protestu informują, że z Senatu wracają przedstawiciele protestujących rolników. Za chwilę ich wystąpienia.

14:05 - Wracamy po swoich - ostrzegają organizatorzy. Chcą rozmwiać z dowódcą policji. - Czekamy na Michała aż wyjdzie z Senatu - mówi o Kołodziejczaku kolejna osoba ze sceny. prosi, by nie używać pirotechniki. - Proszę zachować spokój.

13:57 Organizatorzy zaapelowali do policji, by dopuścili pozostałe grupy pod Sejm. Podkreślają, że przez cały czas wykonują polecenie policji i nie chcą złego obrotu sytuacji, a zauważają, że policjanci ubrali kaski.

13:55 - Będziemy działać do końca - zapowiada Marek Duszyński z Grudziądza. Dziękuje rolnikom za zjednoczenie się.
13:45 Renata Beger: - Oni myślą, że nas oszukają, myślą, że jesteśmy głupcami, że nie rozumiemy co oni wczoraj zrobili. Premier wiecej wie o rolnictwie niż minister rolnictwa. On myśli, że jak powie, że dostaniemy pieniądze, to my w to uwierzymy. Unia nie pozwoli na taką pomoc publiczną, skąd wezmą te pieniadze? - mówi i stwierdza, że ustawa o ochronie zwierząt jest bublem.

13:35 Ze sceny przemawiają politycy: Janusz Korwin-Mikke, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak

13:09 Rolnicy oczekują spotkania z marszałkiem prof. Tomaszem Grodzkim. "Według nieoficjalnych źródeł rolników w Warszawie jest ok. 60 tys.", pisze jeden z uczestników. "Pod sejmem z każdą chwilą atmosfera gęstnieje. Policja oddziela zgromadzenia i trzyma je w miejscu. Nad nami lata policyjny śmigłowiec", relacjonuje kolejny.

Kujawsko-Pomorskie. Rolnicy ponownie, tak jak 7 października, spotkali się na rondzie w Lipnicy w gminie Dębowa Łąka w powiecie wąbrzeskim, aby dwugodzinnym przemarszem po pasach, od g. 10 wyrazić swój sprzeciw do zapisów w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tym razem rolnicy za cel ustanowili sobie wyjazd do Warszawy i strajk pod Sejmem, dlatego w Lipnicy pojawili się tylko ci rolnicy, którzy do stolicy pojechać nie mogli. - Była grupa ludzi, którzy nie mogli pojechać do Warszawy - mówi nam Zbigniew Dembowski, organizator protestu w Lipnicy. Łącznie było jedenaście osób z jednym ciągnikiem (poprzednio było osiemdziesięciu rolników z czternastoma ciągnikami). [Karina Knorps]

Protest rolników w Warszawie 13.10.2020 - zapis relacji. Protestujący pod Senatem [zdjęcia]
nadesłane

12:30 "Dzisiaj jesteśmy w Warszawie na manifestacji. Jest nas Ok 20 tys.", napisał na Twitterze Witold Choiński, prezesa zarządu związku Polskie Mięso. Dwie z grup dotarły już pod Sejm, przekazują rolnicy.

12:21 Rolnicy maszerują pod budynek Parlamentu RP, nie pójdą pod Kancelarię Premiera, bo Mateusz Morawiecki przebywa na kwarantannie. Nie odwiedzą też siedziby ministerstwa rolnictwa. "Nie dla piątki Kaczyńskiego, bo zniszczy rolnika polskiego" - wielki baner z takim hasłem trzymają rolnicy kroczący na początku pochodu.

11:50 Ruch w centrum Warszawy jest znacznie utrudniony

11:22 - To protest ponad podziałami - mówi Jan Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Obrony Praw Rolników Producentów i Przetwórców Rolnych. - Idą z nami nawet myśliwi, weterynarze... Demonstracja ma pokojowy charakter, protestujemy z kulturą i powagą, bo sprawa tej powagi wymaga.

10:52 - Tu jest wielotysięczny tłum trudny do zliczenia! - relacjonuje Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który bierze udział w proteście w Warszawie. - Wyruszamy z placu Zawiszy. Ze względu na obostrzenia idziemy w grupkach w stronę resortu rolnictwa i Sejmu.

10:45 Michał Kołodziejczak instruuje: - Mamy 6 zgromadzeń zgłoszonych, dzielimy się na 6 grup i idziemy pod Sejm, w niewielkich odstępach.

10:41 - Nie stosujcie pirotechniki, nie odpalajcie rac. Noście maseczki. Nasza manifestacja ma być dobrze postrzegana, bądźcie odpowiedzialni - mówi lider Agrounii. Na pl. Zawiszy brzmi "Rota". Wcześniej przemawiali m.in. Słwomir Izdebski i Wiktor Szmulewicz. Prezes KRIR mówił, że pieniądze nie są potrzebne na odszkodowania za likwidowanie hodowli, są potrzebne na ratowanie zdrowia.

10:13 - Należy przestrzegać wszelkich zasad sanitarnych - ponownie przypomina Michał Kołodziejczak rozpoczynając zgłoszone zgromadzenia. Według szacunków reportera Polsat News na rondzie jest kilka tysięcy osób. "Chcemy normalności, uczciwości", mówi mu jeden z rolników. Dodaje: "Chcemy normalnie zarabiać, a nie co 2 lata mówi się nam inne rzeczy". Liczba protestujących będzie rosła, bo na miejsce docierają kolejni rolnicy.

10:00 W Warszawie rozpoczął się protest rolników

9:25 Przy dźwięku syren kilkudziesięcioosobowa grupa rolników przemieszcza się w stronę placu Zawiszy, gdzie ma rozpocząć się manifestacja przeciw piątce dla zwierząt.

9:15 Rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego rozdzielają flagi i transparenty. Słychać pierwsze trąbki. Protest zapowiada się na taki pod parasolem

9:02 Wciąż wiele autokarów jest w drodze do stolicy. Pogoda nie sprzyja plenerowej manifestacji - pada deszcz, występują mgły, temperatura niewiele powyżej zera.

8:45 Pierwsze grupy rolników dotarły do Warszawy. "Warszawa już wygląda jak w stanie wojennym pełno policji", pisze jeden z producentów rolnych. Już 2 godziny temu Edyta informowała: "W Warszawie zatrzęsienie na Zawiszy od Pomnika Lotnika co parę metrów radiowóz i gromady policji". Arek: "Wisłostrada obstawiona jak na przyjazd Trampa". (Oryginalna pisownia komentarzy).

Kujawsko-Pomorskie. Po godzinie 5 rano autokary z rolnikami wyruszyły z bydgoskiego miejsca zbiórki na protest do Warszawy. Poniżej zdjęcia z ich odjazdu:

Protest rolników przeciwko piątce Kaczyńskiego 13 października 2020

Protest rolników w Warszawie 13.10.2020 - zapis relacji. Pro...

Którędy będą szli rolnicy? Protest rolników i utrudnienia na drogach w Warszawie 13 października 2020

Do Miasta Stołecznego Warszawa wpłynęło kilka zgłoszeń zgromadzeń o powielających się trasach. Zbiórka uczestników protestu została zaplanowana na pl. Zawiszy (początkowo miał to być p. Trzech Krzyży), następnie przemarsz ulicami: Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Hoża, Krucza i Wspólna przed gmach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po czym ulicami: Marszałkowska, Piękna i Wiejska przed siedzibę Parlamentu RP.

Komenda Stołeczna Policji zapowiadała w poniedziałek po południu: "W związku z jutrzejszymi protestami środowisk rolniczych należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym w centrum Warszawy. Policjanci będą reagować na przypadki łamania prawa, zarówno uczestników zgromadzenia, jak i osób postronnych. Przypominamy o obostrzeniach sanitarnych".

Senacka komisja rolnictwa na wniosek Ryszarda Bobera odrzuciła wczoraj projekt ustawy o ochronie zwierząt. Ostateczna decyzja należy jednak do senatorów podczas obrad plenarnych.

Rząd proponuje zmiany w piątce dla zwierząt

Dzień wcześniej podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedzieli zmiany w ustawie. Piszemy o nich tu: Piątka dla zwierząt. Morawiecki i Puda zapowiadają zmiany w ustawie przed protestem rolników

Według przedstawionych w poniedziałek założeń dopuszczalny miałby być ubój rytuały w przypadku drobiu. Zakłada się też przesuniecie wejścia w życie przepisów dotyczących uboju rytualnego oraz farm zwierząt futerkowych na 1.01.2022 r. Premier i minister mówili także o systemie odszkodowań dla branży rolniczej. - Proponujemy zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Zostanie przede wszystkim powołana osobną ustawą, jeśli trzeba będzie bardzo szybko w bardzo krótkim czasie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt - zapowiadał Mateusz Morawiecki.

Zdaniem ministra rolnictwa Grzegorza Pudy "z punktu widzenia resortu rolnictwa przedstawione dziś zmiany są o tyle istotne, że uwzględniają głosy rolników".

Ustawa o ochronie zwierząt - zmiany konsultowane? Organizacje rolnicze pytają "z kim"?

Propozycje nowej wersji piątki dla zwierząt skomentował na Facebooku Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej rady izb Rolniczych:

"Mamy nową propozycję Ministra Rolnictwa co do ustawy o ochronie zwierząt podobno uzgodniona z rolnikami. Chciałbym zapytać, z którymi z moją na pewno nie (KRIR). Chciałbym zapytać, czym się różni cierpienie przy uboju religijnym drobiu od bydła. Chciałbym zapytać, jak zostaną wyliczone rekompensaty z tytułu strat dla rolników i firm. Chciałbym zapytać, czy przepisy Unii pozwalają na taką wypłatę z budżetu krajowego poza de minimis (środków brakuje na wypłatę bieżących zobowiązań). Chciałbym zapytać, z których może środków unijnych, z których programów zostaną z dietę. Zanim usiądziemy do rozmów, tą wiedzę należy posiadać. Uważam, że my nie chcemy jałmużny, my chcemy pracować i zarabiać, a Rząd wszystkie środki przeznaczy na ratowanie życia naszych rodaków, bo jest ono w dużym niebezpieczeństwie".

Izba rolnicza popiera protest

"Apelujemy do parlamentarzystów, aby głosując nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt mieli na uwadze przede wszystkim dobro rolnika oraz skutki w wymiarze społeczno-ekonomicznym proponowanych ograniczeń, a nie kierowali się jedynie szeroko pojętym humanitaryzmem. Pamiętajcie - wybory już za trzy lata!!! Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza deklaruje wsparcie wszelkich form protestów rolników organizowanych w ramach obowiązującego prawa", pisze samorząd rolniczy, przedstawiając swoje stanowisko po walnym zgromadzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Protest rolników w Warszawie 13.10.2020 - zapis relacji. Protestujący pod Senatem [zdjęcia] - Gazeta Pomorska