Program rewitalizacji Bydgoszczy nie zniknął, ale jeszcze daleka droga

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Remont i odnowienie Młynów Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej to też element Gminnego Programu Rewitalizacji.
Remont i odnowienie Młynów Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej to też element Gminnego Programu Rewitalizacji. Dariusz Bloch
W 2018 roku ruszył bydgoski Gminny Program Rewitalizacji. Jego wartość idzie w setki milionów złotych - z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. Prace trwają, efekty są, ale nie brak takich, którzy narzekają na ich wolne tempo.

Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe.

GPR dla Miasta Bydgoszczy dotyczy działań znajdujących się przede wszystkim w sferze społecznej, ale także gospodarczej oraz przynajmniej jednej z takich, jak: gospodarcza, przestrzenno–funkcjonalna, techniczna i środowiskowa. W mieście programem będą objęte tereny na osiedlach Bocianowo–Śródmieście–Stare Miasto, Okole, Wilczak-Jary, Stary Fordon oraz Zimne Wody-Czersko Polskie.

- Gminny Program Rewitalizacji pozwoli na ożywienie miasta w obszarach, które potrzebują wsparcia i odnosi się do wielu płaszczyzn. Ten duży projekt jest wspólnym dziełem mieszkańców, różnych podmiotów, instytucji, organizacji i miasta – zapowiadała Maria Wasiak, zastępca prezydenta Miasta Bydgoszczy.

W grę wchodzą olbrzymie pieniądze:

  • 43 projekty inwestycyjne na kwotę ponad 220 mln zł, z czego ponad 120 mln będzie pochodzić z innych dofinansowań niż budżet miasta,
  • 54 projekty „społeczne” (44 beneficjentów innych niż Miasto) o wartości prawie 55 mln zł, z ich dofinansowaniem na poziomie ponad 50 mln zł,
  • 26 projektów uzupełniających, czyli 17 inwestycyjnych o wartości prawie 33 mln zł i z dofinansowaniem zewnętrznym na poziomie prawie 14,5 mln zł oraz 9 projektów „społecznych” za ponad 10 mln zł i dofinansowaniu docelowym wynoszącym ponad 9 mln zł.

Gminny Program Rewitalizacji Bydgoszczy ma spowodować, że bydgoszczanie będą aktywni

- GPR jest jednym z narzędzi realizujących „Strategię Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku”, zaś sama rewitalizacja jest częścią wizji rozwoju miasta - czytamy w oficjalnym dokumencie ratusza.

To nie chodzi jedynie o odnowienie murów zdegradowanych kamienic, ale o aktywizację społeczną. Ta ma oznaczać wzrost aktywności zawodowej i przedsiębiorczości bydgoszczan, stworzenie warunków sprzyjających włączeniu społecznemu, a także wprowadzenia ładu przestrzennego i poprawę poprawa jakości przestrzeni. W grę wchodzi oczywiście rewitalizacja terenów zdegradowanych.

- Powiem szczerze, ja oprócz poprawiania wyglądu ważnych części miasta, aktywizacji ludzi nie widzę. Czy ma temu służyć miejsce do wymiany książek w Parku Kochanowskiego? Szczerze wątpię... - pyta jeden z napotkanych w Śródmieściu. bydgoszczan.

- Oczywiście, że nie chodzi jedynie o odnowienie murów, ale o projekty aktywizujące mieszkańców - podkreśla Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i przedstawiciel prezydenta miasta w zespole ds. GPR. - Zespół jedynie opiniuje właśnie tę sferę.

Gminny Program Rewitalizacji Bydgoszczy. Co się udało do tej pory?

Między innymi otwarte dwa dni temu Centrum Edukacyjno-Społecznego przy ul. Staroszkolnej 10. Będzie się tam znajdowała m.in. nowa siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego. Odnowiono elewację kamienicy kończącej północną pierzeję ul. Nowodworskiej na Szwederowie.

Trwają na szeroką skalę zakrojone prace przy rewitalizacji Starego Fordonu. Drogowcy budują nabrzeża i bulwary nad Wisłą, a Administracja Domów Miejskich zabiera się za remonty. Obie instytucje też są w zespole ds. GPR.

- Pierwotnie spotkania odbywały się regularnie średnio raz na 2-3 miesiące w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Gdańskiej 5. W dobie pandemii spotkania organizowano on-line - mówi Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - Reprezentant spółki głównie przedstawiał postępy zaawansowania prac związanych z rewitalizacją Starego Fordonu w zakresie modernizacji budynków gminnych, jednocześnie biorąc udział w rozmowach nt. planów dot. dalszych prac związanych z objęciem rewitalizacją innych terenów.

Z listy drobnych inwestycji społecznych, których należy się spodziewać, trzeba wymienić stworzenie Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości w zmodernizowanej kamienicy przy ulicy Dworcowej 19, stworzenie ogródka społecznego przeznaczonego dla osób starszych mogących realizować swoje pasje związane z pielęgnacją roślin i kwiatów - to przy ul. 20 stycznia 1920, Stworzenie ośrodka inicjatyw społecznych, jako ogólnodostępnej bazy do wspólnego działania dla dobra społeczności lokalnej razem z rozbudowa historycznego budynku przy ul. Terasy 2.

W 2022 roku mają się zakończyć prace przy centrum integracyjno-kulturalnym dla dzieci i młodzieży przy Gdańskiej 67. Prywatny inwestor z kolei prowadzi przebudowę zabytkowego budynku przy ulicy Wrocławskiej, przy IV Śluzie. W budynku zaplanowano prywatny teatr.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie