We wtorek, w pierwszym dniu przyjmowania wniosków o wypłatę kwoty 500 złotych na dziecko w nowym okresie świadczeniowym, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano specjalną konferencję prasową. W jakim celu? Bez ogródek mówił o tym wicewojewoda Józef Ramlau: - Chcemy nagłośnić z tej okazji sztandarowy projekt społeczny rządu. Zyskał on w ciągu zaledwie roku realizacji ogromny oddźwięk społeczny. Poprawiła się kondycja wielu rodzin, zwłaszcza dzieci, wzrosła samoocena w kręgu ludzi objętych tym programem, pojawił się uśmiech na ich twarzach...
Kto złoży wniosek do końca sierpnia, zachowa ciągłość wypłat, tzn. kolejne świadczenie otrzyma w październiku - Dorota Hass
- Wnioski o wypłatę świadczeń na kolejny okres można składać już od 1 sierpnia. Kto złoży wniosek do końca sierpnia, zachowa ciągłość wypłat, tzn. kolejne świadczenie otrzyma w październiku - mówiła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej KPUW Dorota Hass. - Kto się spóźni, świadczenia nie straci, otrzyma je natomiast w późniejszym terminie. Ustawowo to okres ok. 3 miesięcy, ale jestem przekonana, że uda się to załatwić wcześniej. Oczywiście, razem z pierwszym „nowym” świadczeniem będzie wypłacone wyrównanie za okres pozostawania bez świadczenia.
Wnioski w wersji papierowej można składać pocztą lub bezpośrednio w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Sieć takich punktów można sprawdzić na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce „Rodzina 500 Plus”.
Lidl przez rok daje stałe rabaty na zakupy dla rodzin
Wnioski można składać także drogą elektroniczną poprzez cztery kanały: ministerialny portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną, Profil Zaufany oraz platformę usług elektronicznych ZUS. Obecnie ponad 20 banków umożliwia składanie wniosku o 500+ przez swoje serwisy.
Jak nas poinformowała Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy, obsługa wnioskodawców odbywać się będzie w nowej siedzibie Wydziału Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65, natomiast wnioski w formie papierowej składać będzie można także w dodatkowych punktach Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. E. Gierczak 6 oraz przy ul. Grudziądzkiej 9-15 (budynek D). Obsługą wniosków zajmie się 36 osób.
Od wczoraj czynna jest pod numerem 800 500 112 infolinia dla rodzin ubiegających się o świadczenia, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-14. Działa także inna infolinia, przeznaczona dla pracowników samorządowych realizujących wypłatę świadczeń.
Niestety, program ten, jak większość naszych poczynań, w których są w obrocie pieniądze, doczekał się „specjalistów”, którzy tą drogą usiłują wyłudzić pieniądze. Naciągacze ogłaszają się m.in. w internecie, że za niewielką opłatą wypełniają niezbędny wniosek.
- Nie ma żadnego powodu, by z takich „usług” korzystać - mówiła dyrektor Dorota Hass. - Na stronie internetowej http://www.mpips.gov.pl można pobrać niezbędne formularze do wypełnienia, jest tam też informacja krok po kroku, jak formularz prawidłowo wypisać.
Trwa budowa szybkiego przejazdu przez Bydgoszcz. Kiedy nowa trasa będzie dostępna dla kierowców?
W Kujawsko-Pomorskiem w pierwszym półroczu 2017 roku w programie uczestniczyło 143 tys. rodzin. Świadczeniem objętych było 221 tys. dzieci, a w tym okresie do rodzin trafiło 660 milionów złotych. W liczbie świadczeniobiorców z uwagi na kryterium dochodowe znalazło się 88 tysięcy rodzin z jednym dzieckiem. W ramach programu istnieje też świadczenie w formie rzeczowej lub opłacania usług.
W nowym okresie wypłat świadczeń 500+ obowiązywać będą pewne zmiany, które mają zapobiec dość licznie szerzącym się przy dotychczasowych zasadach nadużyciom. Dotyczy to zasiłku wypłacanego na pierwsze dziecko.
Główną zmianą jest to, że osoby samotnie wychowujące dzieci muszą do wniosku dołączyć dowód, iż sąd zasądził im alimenty od ojca dziecka, wcześniej bowiem nagminnie osoby żyjące w konkubinacie „udawały” samotników, by „załapać się” do programu. Kto zaświadczenia nie ma, musi je dostarczyć w ciągu trzech miesięcy.
Drugą nowością jest to, że nie będą realizowane wnioski od osób, które zwolnią się z pracy i w ciągu trzech miesięcy zatrudnią się u tego samego pracodawcy za niższą pensję, co także było częstym zjawiskiem. Ponadto ministerstwo ogłosi kwotę, jaka będzie obowiązywała przy realizacji wniosku od osób płacących zryczałtowany podatek dochodowy.
OBEJRZYJ: Bydgoszcz dawniej i dziś