Do badań coraz częściej zachęcają nas plakaty, reklamy. Mówi się o nich nawet podczas mszy w kościele i na rodzinnych festynach, bo są one ważne dla naszego zdrowia.
<!** Image 2 align=right alt="Image 68298" sub="Także podczas festynu, zorganizowanego w Szubinie, w ramach programu„Ciąża bez alkoholu” z badań profilaktycznych korzystały nie tylko panie. /Fot. Iwona Matusiak">23 listopada w Przychodni Rejonowej w Szubinie odbędzie się bezpłatne badanie gęstości kości. Natomiast burmistrz Nakła wraz z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Merdiucus”, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia bez Papierosa, zapraszają 15 listopada na bezpłatne badania radiologiczne płuc.
Takie ogłoszenia pojawiają się coraz częściej w prasie codziennej, urzędach, przychodniach. O zdrowie mieszkańców troszczy się coraz więcej instytucji. Nie dziwi też już nikogo, że takie oferty słyszymy z ust księdza podczas odprawianych w niedzielę mszy.
- Już teraz myślimy o drugiej edycję badań radiologicznych, które już teraz cieszą się naprawdę dużym zaintersowaniem – mówi Ilona Muniak z „Medicusa”.
- Wiek osób chętnych do przeprowadzenia badań przesiewowymi jest różny, zależy charakteru badań. Dzięki akcjom prozdrowotnych widać, że ludzie bardziej dbają o swoją formę, a dzięki temu możliwe jest szybsze wykrycie konkretnego schorzenia – dodaje.
<!** reklama>- Badania, które po raz trzeci odbywają się pod patronatem burmistrza Nakła, będą kosztowały gminę 1500 złotych. W trakcie ich trwania przebadanych zostanie 100 osób – zapowiada Roman Bereit, naczelnik wydziału organizacyjnego i obsługi mieszkańców. - Wcześniej podobne akcje przeprowadzaliśmy w Śmielinie i Paterku. Teraz zadbamy o formę nakielan – dodaje.
Również władze Starostwa Powiatowego włączyły się do Regionalnego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych Skóry, z którego skorzysta 180 osób w Nakle i tyle samo w Szubinie. - Sama bardzo chętnie korzystam z tego typu propozycji. Zwykle nie lubię chodzić do lekarzy, a takie akcje, zwłaszcza połączone z jakąś imprezą bądź festynem, nie kojarzą się tak źle jak zwyczajna wizyta w ośrodku zdrowia – mówi „Expressowi Nakielskiemu” pani Henryka, mieszkanka Nakła.