Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

Boże Ciało to święto nakazane. Oznacza to, że tego dnia katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Sam udział w procesji z tego nie zwalnia.
- Geneza tej uroczystości sięga Wielkiego Czwartku, kiedy to Chrystus ustanowił Sakrament Kapłaństwa i Eucharystii - mówi ks. kanonik Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała przy ul. Jesionowej w Bydgoszczy. - Dramaturgia Wielkiego Tygodnia nie daje możliwości radosnego świętowania, stąd Kościół katolicki przenosi tę uroczystość na pierwszy czwartek po okresie wielkanocnym. W tym roku zakończył się on w niedzielę (12 czerwca). Właśnie wtedy przypadała uroczystość Trójcy Przenajświętszej, kończącą okres spowiedzi i komunii św. wielkanocnej.
W Boże Ciało ulicami Bydgoszczy przejdą procesje do czterech ołtarzy. Wracają już w normalnej formule, czyli z przemarszem wiernych ulicami osiedli danych parafii. W ostatnich dwóch latach z powodu pandemii, albo nie były organizowane wcale, albo odbywały się w ograniczonej formule.
- Procesje to widoczny znak uwielbienia Chrystusa Eucharystycznego, który pozostał w tajemnicy Bożego Ciała. Jednocześnie są wyrazem wiary katolików, dlatego kapłani zachęcają wiernych nie tylko do udziału w procesjach, ale także do udekorowania okien swoich domów jako świadectwa wiary - mówi ks. kanonik Ryszard Pruczkowski.