Większość ministrów pozostała na swoich stanowiskach. W sumie powstało 20 resortów.
Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd z Mateuszem Morawieckim na czele. Niespodzianek nie ma, ponieważ nazwiska ministrów zostały zaprezentowane już kilka dni temu. Do obsadzenia pozostało stanowisko ministra sportu - resortem tymczasowo pokieruje sam premier. W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Ministrów.
W trakcie blisko godzinnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim ministrowie złożyli ślubowania, przemawiali prezydent i premier.
- Bardzo serdecznie gratuluję, (...) chciałem podziękować podjęcia się tych obowiązków, ale także za dotychczasowe pełnienie obowiązków, bo wielu z państwa te teki otrzymuje po raz kolejny - mówił prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że jest otwarty na bliską współpracę z rządem.
- Służba Rzeczpospolitej Polsce to zaszczyt nieporównywalny z niczym innym - przekonywał premier. - Odwaga, determinacja i przywiązanie do ojczyzny to takie wartości potrzebne przy naprawie Rzeczpospolitej, poprawie losów naszych rodaków, mówił o nich Lech Kaczyński. Naszym podstawowym celem jest uczynienie z Polski kraju najlepszego do życia w Europie - mówił Morawiecki.
Wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego został Piotr Gliński. Ministrem nauki i szkolnictwa wyższego - wicepremier Jarosław Gowin. Resortem infrastruktury pokieruje Andrzej Adamczyk, a rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Szefem MON został Mariusz Błaszczak, a spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który będzie nadzorował także służby specjalne. Jacek Czaputowicz stanął na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a za gospodarkę morską i żeglugę śródlądową odpowiada Marek Gróbarczyk. Ministerstwem Zdrowia pokieruje Łukasz Szumowski, Ministerstwem Cyfryzacji Marek Zagórski, Ministerstwem Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, a Ministerstwem Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.
Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii, została szefową Ministerstwa Rozwoju. Były minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś objął Ministerstwo Środowiska. Jacek Sasin został wicepremierem oraz ministrem aktywów państwowych (nadzór nad spółkami Skarbu Państwa).
W rządzie znalazły się cztery nowe osoby. Michał Kurtyka objął tekę ministra klimatu, a Małgorzata Jarosiń-ska-Jedynak - ministra funduszy i polityki regionalnej. Z kolei Tadeusz Kościński został ministrem finansów, a Marlena Maląg ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej.
Członkiem Rady Ministrów ds. europejskich został Konrad Szymański. Podobnie Łukasz Schreiber oraz Michał Woś (ds. środowiska).
Co zaskakujące, Prawo i Sprawiedliwość nie obsadziło stanowiska ministra sportu. Pokieruje nim w najbliższym czasie sam premier Morawiecki. Teka ministra sportu miała być jedną z kart przetargowych w przejęciu Senatu przez PiS, jednak żaden z senatorów opozycji nie zdecydował się na wejście do rządu. Wiadomo, że PiS ma na to stanowisko aktualnie dwóch kandydatów, nieoficjalnie wiadomo, że to kobiety - sportowcy. Na giełdzie nazwisk pojawiała się m.in. Monika Pyrek i Anita Włodarczyk.
- Pierwszy kandydat, który był brany pod uwagę, o którym pan premier mówił w zeszłym tygodniu, z przyczyn osobistych, których nie znam, nie zdecydował się objąć stanowiska - przyznał w piątek w RMF Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Nazwisko nowego ministra sportu ma być znane w ciągu dwóch tygodni.
Rzecznikiem rządu ma pozostać Piotr Müller. Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ponownie został Michał Dworczyk.
W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie rządu, a we wtorek o godz. 10 premier Morawiecki wygłosi w Sejmie expose.
