https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Ignacy Mościcki obsypany kwiatami przez bydgoszczan [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 24.07]

Krzysztof Błażejewski
wikipedia.pl
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 24 lipca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 24.07 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 24 LIPCA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

24 lipca 1893 roku radca budowlany Meyer zatwierdził plan budowy hotelu „Pod Orłem” zaprojektowanego przez Józefa Święcickiego na działce przy ul. Gdańskiej, na której stał stary budynek hotelowy o tej samej nazwie. Właścicielem działki był Emil Bernhardt. Budowa została ukończona w 1896 roku.

24 lipca 1904 roku przy alei Mickiewicza 6 (dziś nr 9) Arnold Schattschneider otworzył pierwszą w mieście prywatną średnią szkołę muzyczną - konserwatorium.

24 lipca 1933 roku, wracając z Gdyni do Warszawy pociągiem pośpiesznym, zatrzymał się w Bydgoszczy na 10 minut prezydent RP Ignacy Mościcki. Wagon prezydenta został przez oczekujących bydgoszczan obsypany kwiatami.

24 lipca 1957 roku odbyło się pierwsze w historii powojennej Bydgoszczy wystawienie opery: w Teatrze Polskim miała miejsce premiera trzeciego spektaklu zorganizowanego przez powstałe w grudniu 1955 roku Bydgoskie Studio Operowe, tym razem był to to „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego.

24 lipca 1970 roku miało miejsce otwarcie największego w Bydgoszczy kombinatu piekarniczego przy ul. Gajowej, całkowicie zautomatyzowanego. Przez wiele lat dostarczał on najwięcej chleba do bydgoskich sklepów. Wadą była tylko jego zbyt mała moc przerobowa. Pieczywo pieczone było na trzy zmiany, w związku z czym przed południem w sklepach dostępnych był tylko tzw. chleb z nocy, już prawie czerstwy.

24 lipca 1990 roku zakończyła pracę Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna dla Funkcjonariuszy byłej Służby Bezpieczeństwa. Przewodniczył jej Stefan Pastuszewski. Przed komisją stanęły 284 osoby, z których 30 zezwolono na zatrudnienie w powstającym Urzędzie Ochrony Państwa, 84 mogły ubiegać się o pracę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a 72 osoby w policji. Negatywną ocenę uzyskało 98 byłych funkcjonariuszy SB.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

24 lipca 1996 roku firma PolTytan zakończyła układanie nowego tartanu na stadionie Zawiszy - od tej pory stał się najnowocześniejszym obiektem lekkoatletycznym w kraju.

24 lipca 1998 roku Sejm odrzucił poprawkę senacką uchwaloną dwa dni wcześniej o wyłączeniu 46 gmin z byłego woj. toruńskiego i północnej części woj. bydgoskiego z woj. kujawsko-pomorskiego i przyłączeniu ich do woj. pomorskiego ze stolicą w Gdańsku. Tym samym przesądzone zostało powstanie województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą wojewody w Bydgoszczy, a marszałka i sejmiku samorządowego - w Toruniu.

24 lipca 2007 roku ze stanowiska wojewody bydgoskiego odwołany został Józef Ramlau, a funkcję tę powierzono Marzennie Drab.

"Jest tam 80 tysięcy szkieletów". Wstrzymano wartą miliony przebudowę parku w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski