Spis treści
„Pomostówki” z podpisem prezydenta
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczyli w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Prezydent podkreślił, że podpisanie ustawy ma „doniosłe znaczenie prawne i społeczne, ale także symboliczne”. – Symboliczne stąd, że w 2008 r., kiedy toczyła się batalia na temat spraw związanych z wiekiem emerytalnym i emerytur pomostowych, to ja wtedy w Sejmie, w polskim parlamencie, reprezentowałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj, można powiedzieć, dopełniamy w jakimś sensie tamtej walki, którą wtedy toczył pan prezydent o to, by zasady sprawiedliwości (...) były realizowane – mówił.
– Nowelizacja ustawy w sprawie emerytur pomostowych jest aktem sprawiedliwości – powiedział także premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Jednocześnie podkreślił, że chodzi o to, aby rynek był sprawiedliwy i efektywny. – Pozbywamy się różnego rodzaju naleciałości z czasów dzikiego kapitalizmu, gdzie rządziło prawo liberalnej pięści – mówił.
Szef rządu zaznaczył, że podpisanie nowelizacji ustawy w sprawie emerytur pomostowych jest dopełnieniem sprawiedliwego rynku pracy i wzrostu gospodarczego, który później ma wspierać emerytury. – Dziękuję za to symboliczne dopełnienie tego długiego i bardzo dobrego dialogu z panem przewodniczącym. To był trudny dialog i czasami iskry leciały, ale doszliśmy do porozumienia, bo dialog jest naszym znakiem firmowym – wskazał.
Czym jest emerytura pomostowa?
Emerytura pomostowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Chodzi zwłaszcza o prace mogące negatywnie i trwale wpływać na stan zdrowia pracowników:
- w górnictwie,
- w energetyce,
- w hutnictwie i przemyśle metalowym,
- w chemii,
- w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych,
- w leśnictwie, przemyśle drzewnym i papierniczym,
- w przemyśle lekkim,
- w transporcie i łączności,
- w gospodarce komunalnej,
- w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym,
- w przemyśle poligraficznym,
- w służbie zdrowia i opiece społecznej,
- w zespołach formujących szkło.
